Co je to pružná pracovní doba a jaké má výhody?

Co je to pružná pracovní doba a jaké má výhody?

Pracovní dobu rozvrhuje dle zákoníku práce zaměstnavatel. Může tak určit její začátek a konec. Řada zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům tzv. pružnou (nebo klouzavou) pracovní dobu. A to i jako jistou míru benefitu. Pro zaměstnance je tak volnější volba nástupu i odchodu z práce. Ale i to má svá pravidla. Co je to pružná pracovní doba a jaké má výhody?

Co je to pružná pracovní doba

Pružná pracovní doba je řešena v § 85 zákoníku práce. Je to takové rozvržení pracovní doby, ve které je sice určen určitý pevný čas, během kterého se zaměstnanec musí nacházet na pracovišti, ale část je volitelná. Obvykle začátek a konec.

Jak to může vypadat?

Například zaměstnavatel určí za pevnou část rozmezí 9-14 hodin. V této době tak zaměstnavatel musí být na pracovišti. Volná část je pak příchod před 9 hodinou a odchod po 14 hodině. Zaměstnanec tak například přijde v 8.30 a odejde ve 14 hodin nebo kdykoli po této době. Povinností je pak mít odpracovanou průměrnou týdenní pracovní dobu (ve vyrovnávacím období). Zaměstnanec si tak hlídá počet odpracovaných hodin, aby mu ideálně na konci týdne (nebo záleží na zaměstnavateli, stačí i na konci pracovního měsíce) měl splněný svůj smluvený časový font.

PLATÍ
Při pružném rozvržení pracovní doby musí být průměrná týdenní pracovní doba naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem.

Co je to vyrovnávací období?

Jedná se o období, ve kterém se musí dorovnat rozdíly v odpracovaných hodinách. Platí tak, když zaměstnanec přijde některé dny dříve a odchází dříve, musí chybějící čas dorovnat. Délka vyrovnávacího období maximálně 26 týdnů, zpravidla se však jedná o období kratší. Obecně se tak jedná o pružný pracovní den, pružný pracovní týden nebo měsíc.

Pro koho je pružná pracovní doba vhodná?

Ideální je pro kancelářské profese, IT apod. Těžko bude taková pracovní doba nabídnuta zaměstnanci v pohostinství nebo v prodeji, kde závisí otevření restaurace nebo obchodu na jeho příchodu…

Jaké jsou výhody?

Pružná pracovní doba umožňuje zaměstnancům volitelný začátek a konec pracovní doby, což jim poskytuje větší flexibilitu při skloubení pracovního a osobního života. Zaměstnavatelé mohou lépe přizpůsobit pracovní dobu potřebám zaměstnanců a provozu firmy. Tato forma pracovní doby může být vhodná pro ty, kteří cestují do práce delší dobu nebo pro rodiče s malými dětmi, kteří potřebují pružnost v organizaci svého pracovního a rodinného života.

Téma: Zkrácený úvazek a co všechno obnáší

foto / archiv LNR