Elektronické dálniční známky – novinka pro rok 2021

Elektronické dálniční známky – novinka pro rok 2021

Novinkou pro rok 2021 jsou elektronické dálniční známky. Papírové tak letos končí, a to nejpozději letos v lednu. Jak elektronické dálniční známky fungují a kde je můžete koupit?

Výhody elektronické dálniční známky

Elektronické dálniční známky jsou praktickou novinkou, kterou uvítají všichni motoristé. Přináší totiž řadu výhod. Předně – možnost jejich zakoupení lze i elektronicky, tedy pěkně z pohodlí domova. Dalším plusem je, že odpadá mnohdy složitá aplikace – tedy odlepování a nalepování známky na čelní sklo. Nemůžete tak známku ani poškodit a nemusíte schovávat kontrolní část kupónu.

Čtěte: Povinné ručení a jak na něm ušetřit

Elektronické dálniční známky – kde koupit?

  • obchodní místa a pobočky České pošty
  • samoobslužný kiosek – naleznete především v blízkosti hranic
  • e-shop edalnice.cz, kde si známku zakoupíte pohodlně po internetu z domu nebo i z mobilního zařízení

Délka platnosti

Největší výhodu elektronické známky má její nastavitelná délka platnosti. Nejste tak vázáni na kalendářní rok, jako tomu bylo u papírové podoby, ale můžete si nastavit roční platnost kdykoli během roku. Tedy třeba v září. Známka vám pak bude platit do září dalšího roku. Systém počítá i s tím, že takto variantně nastavitelné počátky platnosti si budou muset řidiči více hlídat a umožňuje i nastavení upozornění na blížící se konec platnosti, nebo její opakované prodloužení.

Čtěte: Co je to akciová společnost

Jaké je cena známky?

Pro rok 2021 se cena dálniční známky nemění, proto platí, že pro osobní automobily do 3,5 t je:

  • na 1 rok – 1 500 Kč
  • na 30 dní – 440 Kč
  • na 10 dní – 155 Kč

Jak se provádí kontrola?

Kontrolu řeší kamerové systémy, které načítají registrační známku a porovnávají ji s databází. Kamerové systémy jsou v hlídkových vozech Policie ČR a Celní správy ČR a také na kontrolních branách.

Osvobození od poplatku za známku

Stávající osvobození, které se vztahuje na motorky, přívěsná vozidla, držitele českého průkazu ZTP a ZTP/P, historická vozidla atd., se letos rozšířilo i na elektromobily a plug-in hybridy s emisemi CO₂ pod 50 g/km, případně automobily s vodíkovým pohonem.

TÉMA: Jednodenní dálniční známka – neplatí 24 hodin, ale kalendářní den

foto / archiv LNR