Dálniční známka u převozní značky

Dálniční známka u převozní značky

Kupujete ojeté auto, které u nás ještě nebylo registrováno? Pak v takovém případě nedostanete klasickou registrační značku (RZ, dříve také SPZ), ale tzv. převozní značku. Ta má omezenou platnost i omezené možnosti jízdy s ní. Jak je to s dálniční známkou, když máte převozní značku? Lze ji pak převést? Dálniční známka u převozní značky.

Převozní značka

Jedná se o dočasnou značku, kterou vám při prodeji vydá prodejce. Má zelenou barvu a papírovou podobu a lepí se na zadní okno. Obsahuje kombinaci písmena (okres) a pořadové číslice. Musí obsahovat také potvrzení prodejce (razítko a podpis).

Platnost a omezené převozní značky

Platnost je pouze 10 dní od vystavení. Nenahrazuje registrační značku a je tak určena pouze k převozu do místa registrace, kde vám vystaví klasickou registrační značku.

  • 10 dní,
  • nelze s ní cestovat do zahraničí,
  • i na převozní značku musíte mít povinné ručení,
  • k jízdě potřebujete i technický průkaz, povinnou výbavu a kupní smlouvu.

Dálniční známka u převozní značky

Pokud se potřebujete s převozní značkou přemístit (například kupujete auto vzdálené od místa registrace a potřebujete jet po dálnici), musíte mít dálniční známku. Vzhledem k tomu, že je v takovém případě nepřenosná, je vhodnější zakoupit známku 10denní (případně od března 2024 i 1denní – ta ale platí pouze do půlnoci toho dne, kdy ji zakoupíte).

Kdo musí mít dálniční známu

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny. Zdroj edalnice.cz

Cena dálniční známky běžného osobního auta

Doba platnostiCena do 28.2.2024Cena od 1.3.2024
Rok1 5002 300
Měsíc440430
10 dní310270
1 den200

TÉMA: Dálniční elektronická známka na rok 2023 a plánované úpravy cen a novinky

foto / archiv LNR