Luboš Korbička: Klenoty s duší za miliony

Luboš Korbička: Klenoty s duší za miliony

Jeho otec byl v České republice vyhledávaným uměleckým kovorytcem. Lidé se za ním sjížděli z celé Moravy. Díky němu se seznámil Luboš Korbička už v dětství s tímto řemeslem. 

Ručně vyráběné šperky na zakázku tvoří už patnáct let. “Když se doma rozhodovalo, co ze mě bude, přihlásila mě maminka na střední vojenskou školu. To si totiž strašně přála. Táta mě sice přihlásil na zkoušky, ale potají mě prosil, abych je schválně neudělal. To se mi taky povedlo,” směje se dnes Luboš Korbička. Svůj ateliér má dnes v Brně a showroom na prestižní pražské adrese – přímo na Senovážném náměstí. Klienti za ním jezdí do moravské metropole i ze zahraničí a po jeho dílech je vysoká poptávka.

Svoji roli sehrálo štěstí 

Při výběru dalšího vzdělání měl Luboš Korbička kliku. Když se rozhodoval, kam po základní škole dál, otevíral se právě obor zlatníka, ten se tehdy vypisoval jednou za tři roky: “Když jsem nastoupil do prváku, hodně mě překvapilo, že jsem se ve třídě setkal se spolužákem ze základní školy,” vzpomíná. Společně se nakonec po vyučení rozhodli zkusit štěstí na vlastní pěst. Brzy se jim začalo dařit, klíčem k úspěchu jim tehdy byla především zručnost a zároveň to, že u každého klienta splnili očekávání na maximum. Po letech se jejich společné cesty v dobrém rozešly. Dnes je jméno Korbička samostatnou exkluzivní značkou.

foto / Luboš Korbička

Pro kameny do Kolumbie

Drahé kameny a vzácné barevné diamanty jezdí Luboš Korbička vybírat a nakupovat osobně, cestuje kvůli nim po celém světě. Nejvíce času tráví v Kolumbii. Jeho práce je o neustálém čerpání nových podnětů a kreativní inspirace: “Hodně sleduji módní trendy v zahraničí. Jezdím na výstavy, navštěvuji zahraniční designéry a zlatníky. Neinspiruju se jen v mém oboru, vnímám také trendy u výrobců bot, kabelek, sleduji architekturu. Inspirace je všude kolem opravdu hodně,” dodává s nadšením v hlase Korbička.

Moderní 3D technologie i poctivá ruční práce 

Korbička se věnuje primárně zakázkové výrobě. Zájem o ručně dělané šperky stoupá i v této době. Lidé touží po originálu a chtějí mít pocit, že jejich osobnost doplňuje něco jedinečného. “Prvotní návrh vytváříme v 3D programu a potom ho podle přání zákazníka můžeme vytisknout na 3D tiskárně,” vysvětluje postup Korbička. Doba výroby konkrétního šperku se liší podle náročnosti. Jednodušší výrobky jsou hotové klidně za den, na některé musí zákazník čekat několik měsíců. Nejsložitější bývá obvykle broušení kamene. “Zakázková výroba má pro mě navíc tu výhodu, že můžu trávit třeba týden nad designem šperku a vše ladit ke spokojenosti zákazníka i té mojí,” vysvětluje. Někdy mu dá ale přání zabrat: “Doteď vzpomínám na to, jak jsem se zapotil při výrobě zlatého opasku nebo zlatých obrouček. Já ale zároveň rád překonávám hranice možného. To se mi myslím zrovna u těhle projektů opravdu podařilo.” Nejčastěji pracuje s bílým zlatem a diamanty. Stále více oblíbené jsou kromě čirých diamantů ty barevné: “Když je zákazníkům ukážu, většinou si je vyberou místo čirých. Nedivím se!” Vyrábí také více kusů od jednoho standardizovaného modelu, kde bývá cena většinou nižší.

Zlaté české ručičky

Také v 21. století platí, že pojem “zlaté české ručičky” v naší zemi pořád úspěšně žije. A Luboš Korbička je jedním z jasných příkladů řemeslné zručnosti a poctivé práce.

foto / Luboš Korbička