Pracovní pohovor – co odpovědět na otázku: proč jste odešli ze své poslední práce?

Pracovní pohovor – co odpovědět na otázku: proč jste odešli ze své poslední práce?

Hledáte novou práci a byli jste pozvaní na pohovor? Výborně. Přípravu na pracovní pohovor však v žádném případě nepodceňujte. Snažte se především zjistit o svém potencionálním novém zaměstnavateli co nejvíce informací, abyste zapůsobili tím, že jeho činnost znáte a rozumíte jí. Připravte se ale i vy na to, že o vás váš zaměstnavatel bude chtít co nejvíce vědět. Jednou z otázek, které určitě uslyšíte je: proč odcházíte nebo jste odešli ze své poslední práce?

Proč jste odešli ze své poslední práce?

Tato otázka totiž nemusí být vždy úplně příjemná. A to ani pro jednu ze stran. Zaměstnavatel od vás čeká reakci, podle které odhadne, jak loajální jste. Nebo jak moc si stěžujete, či jestli nebudete problémový zaměstnanec. Vy se můžete bát přiznat třeba nějaké své selhání. I když se cení upřímnost, rozhodně byste to s kritikou (a už vůbec ne s pomluvami) bývalého zaměstnavatele neměli přehánět.

Čtěte: Dokonalý motivační dopis v 5 bodech

Co když mě v minulé práci vyhodili?

Říkejte pravdu. Upravená skutečnost nebo vyloženě lež je chybou, která se může obrátit proti vám. Je častým zvykem personalistů zjišťovat si skutečnost i bez vaší pomoci. Takže pokud jste byli propuštění, přiznejte to. Ale na druhou stranu nemusíte popisovat detaily. Je to vaše soukromá věc. Lépe, než poukazovat na případné neshody, je dát najevo způsob, jak se o situaci umíte bavit, a že jste si z ní odnesli i něco pozitivního. Tedy například, že to bylo rychlé, ale že jste díky tomu zjistili, jak pružně se umíte zorientovat na trhu práce a ujasnit si profesní cíle.

Dali jste sami výpověď?

I o tomto mluvte upřímně. Můžete nastínit důvody, které vás k tomu vedly, ale opět není nutné zabíhat do detailů – zvlášť když by to mohlo působit, jako byste chtěli bývalého zaměstnavatele hanit. Častým důvodem bývají třeba kolegové nebo nadřízení – cesta za lepším pracovním týmem není špatný důvod.

Důležité je najít vyváženou odpověď, aby si o vás nový zaměstnavatel neudělal představu, že střídáte zaměstnání z rozmaru. To nepůsobí nikdy dobře.


Seriál: UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU


Proč jste odešli ze své poslední práce? Využijte tuto otázku

Dobrovolné i nedobrovolné opuštění bývalé práce můžete pojmout jako výhodu. Rozhodnutí prezentujte jako promyšlené a takové, že v něm zároveň vidíte velkou šanci nového uplatnění, možnost více projevit svůj talent nebo schopnosti. A nenápadně vsunout myšlenku, že právě u nového zaměstnavatele, by k tomu mohlo dojít.

TIP NA ČLÁNEK: Časté otázky na pracovním pohovoru a jak se na ně připravit

Buďte loajální

Loajalita se velmi cení. Zaměstnavatel určitě zaznamená, že se o bývalém šéfovi nevyjadřujete přehnaně negativně, že ho neočerňujete. Kritiku si dovolit můžete, ale umírněnou a nebude špatné, když lehce kriticky ohodnotíte i sebe. Ale nic se nemá přehánět – upozorňovat na případné nedostatky není nutné.

Téma řešte, jen když se budou ptát

Zbytečně o své dřívější práci nemluvte – vyčkejte na konkrétní dotaz. Odpovězte sebevědomě, ale ne zdlouhavě. Vysvětlování a probírání proč a jak se co stalo, opravdu není na místě.

foto / aechiv LNR


Jak funguje sdílené pracovní místo?