Uzavírání jaderných elektráren v době energetické krize

Uzavírání jaderných elektráren v době energetické krize

Nový rok s sebou přináší avizované změny především co se týká produkce energie u našich západních sousedů. Ano, v Německu byl ke konci roku ukončen provoz tří jaderných elektráren a zbývající tři by pak měli svou činnost ukončit do konce tohoto roku. Můžeme mít pochybnosti o správnosti tohoto kroku především v souvislosti se současnou energetickou krizí, ale hlavním důvodem uzavření elektráren je snaha o zajištění bezpečnosti.

Uzavírání jaderných elektráren – nehody a odpad

Svět vyděsila děsivá nehoda v jaderné elektrárně v Japonsku, tedy ve Fukušimě v roce 2011.  A Německo patří mezi země, které se v reakci na tuto událost rozhodlo cestu získávání energie z jádra opustit. I když je jaderná energie celkově udržitelná v ohledu ke klimatu (bez emisí oxidu uhličitého), obavy z možných katastrofálních nehod, a především problém s umístěním jaderného odpadu převažují.

Důraz na obnovitelné zdroje

Jaderná energie v Německu má být nyní primárně získávána dovozem a z elektráren na fosilní paliva, což by se co nejdříve mělo nahradit obnovitelnými zdroji energie. Na tom ostatně Německo intenzivně pracuje.

I další země se snaží o uzavírání jaderných elektráren (částečně)

Pro zajímavostBelgie chce své jaderné elektrárny uzavřít do roku 2025. Vše probíhá na pozadí snahy EU uznat jadernou energii jako nízkouhlíkový zdroj energie. Belgie na ukončování provozu starých elektráren pracuje už řadu let. Ovšem například zákonem z roku 2003 by měla podporovat technologie, které by umožňovaly otevření menších elektráren.

Ve Francii obdobně jako u nás je spíš snaha o posílení důležitosti výroby energie z jádra. Francie tak prosazuje úlevy pro tento zdroj energie a chystá se na výstavbu nových elektráren.

Celkově pak různé potíže, navyšování cen za plyn a další způsobují rozsáhlou energetickou krizi současné doby.

Počet aktivních reaktorů ve světě
Ke konci roku 2021 bylo na světě v provozu 440 jaderných reaktorů. Více zjistíte ze statistik WNA (World Nuclear Association – Světová jaderná asociace).

Jak si s tím poradit?

Jak reagují na současnou situaci běžní lidé? Pokud mají možnost, tak samozřejmě šetří. Ale například různé realizační firmy zaznamenají enormní nárůst poptávky po obnovitelných zdrojích, primárně pak po fotovoltaických elektrárnách. Vývoj ceny se samozřejmě dotýká i tohoto odvětví. A zvlášť, když celý svět čelí důsledkům opakovaných lockdownů kvůli koronaviru a nedostatku materiálu a zboží. Důvěra ve fotovoltaiku samozřejmě roste. Můžete ji nechat instalovat na rodinný dům, chalupu, na firmu, sklady, v podstatě kamkoli.

Energii samozřejmě pro život potřebujeme a její cenový růst je citlivým tématem pro každého. Uvidíme, co nám následující měsíce přinesou.

Věděli jste, že
V České republice a na Slovensku jsou v každé zemi dvě jaderné elektrárny. Oproti tomu například Rakousko a Polsko v současné době nemají v provozu ani jednu. Jak si vedou další země?

TIP NA ČLÁNEK: Motivace k práci je vážně nutná | Jak nás ovlivní vnitřní a vnější impulsy?

foto / archiv LNR