Nárok na dovolenou ve zkušební době

Nárok na dovolenou ve zkušební době

Jak vzniká nárok na dovolenou? A je možné vzít si dovolenou i během zkušební doby? Již od začátku roku 2021 se výpočet nároku na dovolenou vypočítává podle počtu odpracovaných hodiny. Ne již tedy, jak tomu bylo dříve, podle odpracovaných dní.

Zohledňuje se proto i to, o jaký úvazek se jedná, jestli jde o plný nebo poloviční. Zákon přiznává minimální dobu dovolené vycházející u plného úvazku na 20 dní.

Kdy vzniká nárok na dovolenou

Nárok na dovolenou samozřejmě nastává až po odpracování určité doby u zaměstnavatele. Pokud jste tedy právě nastoupili, pak vám nárok vzniká po odpracování minimálně čtyřnásobku týdenní pracovní doby. To odpovídá nepřetržitému pracovnímu poměru po dobu čtyř týdnů.

Konkrétně v příkladu:

Při nástupu 1.12.2022 a odpracování celého měsíce je možné vzít si první dovolenou (v poměrné výši) v lednu 2023.

Jak vypočítat nárok na dovolenou?

Na tento výpočet existuje celkem jednoduchý návod, vzoreček:


1/POČET TÝDNU V ROCE (52) × ODPRACOVANÉ TÝDNY × STANOVENÁ TÝDENNÍ PRACOVNÍ DOBA (40) × ROČNÍ VÝMĚRA DOVOLENÉ V TÝDNECH


 V našem příkladu je to tedy 1/52 x 4 x 40 x 4 = 12,3

Zaokrouhluje se nahoru, v lednu tedy máte nárok na 13 hodin dovolené.

Jaký je nárok na dovolenou ve zkušební době

Nárok na dovolenou máte i ve zkušební době, ale opravdu pouze v případě, že vám v tom zaměstnavatel vyhoví. Platí nepsané pravidlo, že se běžně dovolená ve zkušební době nečerpá. Jedná se tak o individuální případy, například ve chvíli, kdy máte zaplacenou dovolenou, a to již několik měsíců, a zkušební doba se vám s tímto termínem kryje.

Na to pamatuje i zákon, konkrétně zákoník práce (z.č. 262/2006 Sb.) v ustanovení § 217:

            (2) Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

INFO
Když čerpáte dovolenou ve zkušební době, tak se vám o dny volna tato doba prodlouží.

Co když čerpáte dovolenou bez nároku

V případě, že jedete na dovolenou, ale jste ve zkušební době, pravděpodobně může váš nárok na počet dovolenkových dní být nižší, než je rozsah čerpání. Čerpáte tak po dohodě se zaměstnavatelem dovolenou, na kterou ještě nemáte nárok, ale zaměstnavatel vám ji přesto umožnil, protože předpokládá, že podmínky budou v budoucnu splněny. Jenomže se může stát, že z nějakých důvodů u zaměstnavatele skončíte dříve a tyto podmínky prostě naplníte. Co s tím?

Pokud jste čerpali dovolenou navíc a neměli jste na ni nárok a u zaměstnavatele nadále nepracujete, pak dochází k tomu, že vám přečerpanou dobu dovolené zaměstnavatel strhne ze mzdy nebo platu. Pokud nemá z čeho strhnout, pak vám u zaměstnavatele jednoduše vzniká dluh, který budete muset řádně zaplatit.

TIP NA ČLÁNEK: Ukončení pracovního poměru ve zkušební době

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době

I když skončíte u zaměstnavatele dřív a žádnou dovolenou jste si nevybrali, máte nárok na poměrnou část za odpracovanou dobu. Nevyčerpané hodiny vám tak zaměstnavatel buď proplatí nebo vám ji umožní vybrat před skončením pracovního poměru.

foto / archiv LNR


Napište nám...