V čem podnikat? Tipy do začátku a reálné zkušenosti v příbězích

V čem podnikat? Tipy do začátku a reálné zkušenosti v příbězích

Už vás netěší pracovat pro jiné? Chtěli byste začít podnikat, stát se nezávislými, soběstačnými a především pány svého času? Přemýšlet o svém vlastním podniku a podnikání – na to není nikdy pozdě. Ale jako téměř u všeho, nejtěžší je ten start, zvlášť když si nejste jistí tím, čeho by se vaše podnikání mělo týkat. Tedy v čem podnikat?

Ano, v čem podnikat?

Najít tu díru na trhu, najít to, co by mělo být smyslem podnikání, není jen tak. Nejdůležitější ovšem je vlastní náboj. Vědět, v čem je člověk dobrý, v čem by mohl vyniknout, co by ho bavilo dělat. Najít díru na trhu, ale dělat něco, co nebude naplňovat, určitě nemá smysl.

Podnikání musí bavit, a proto je dobré podnikat v tom, co zajímá a těší vás. Nemusíte tomu přece ani dokonale rozumět. Vše se lze naučit.


Podnikatelský nápad? Udržte své nadšení a zároveň vše promyslete


Čtěte: Jak si přivydělat z domova?

Inspirace jako výhoda proti konkurenci

Zamyslete se například nad tím, co je ve vašem okolí aktuálně potřeba. Vyrábět igelitové tašky, když se všude brojí proti plastu asi nemá úplně smysl. Co začít vyrábět papírové? Nebo šít pratelné textilní? Nápadů můžete mít spoustu. Můžete se inspirovat u jiných a jejich nabídku vylepšit něčím svým, abyste získali konkurenční výhodu. I když není nad to být úplně originální.

Jaké další tipy pro podnikání?

Co je nyní trendy, co lidi táhne? Internetoví fandové a znalci programování mají nyní žně, protože se doslova roztrhl pytel s novými e-shopy. Coronavirus a s ním spojená omezení natlačil mnoho prodejců na online systémy, aby dokázali přežít. Tvořit e-shopy může být dobrý nápad pro podnikání. Inspirujte se třeba zde: E-shopy si piplám jako děti

Čtěte: Nákupy přes internet mají svá pravidla

  • Zdravé stravování, nebo oprášení speciálních receptů pro neobvyklá jídla či těch ověřených po předcích, i to je jedinečná možnost, jak na trhu prorazit.
  • Pokud jste manuálně zruční, prodávejte své výrobky. I na to jsou skvělými prostředky e-shopy. Je jedno, jestli umíte tvořit hrnečky, plést či šít, háčkovat nebo třeba dělat designový nábytek. Šikovných rukou není nikdy dost.
  • Umíte jazyky, umíte školit? Podnikejte jako lektor nebo osobní kouč. Kvalitní vědomosti získáte jen od těch zkušených.
  • Bydlíte v atraktivní lokalitě a mát prostorný dům? Nabízejte jej na víkendové ubytování.

V čem podnikat dál?

Franšíza – ideální pro ty, kteří nemají mnoho zkušeností ani vlastních nápadů, nebo se jednoduše zhlédli v úspěšnosti zavedeného.

E-shop – především internet nabízí mnoho příležitostí pro podnikání. Můžete založit vlastní e-shop, poskytovat online služby, vytvářet obsah na sociálních médiích nebo se specializovat na digitální marketing.

Služby – copywriting, grafický design, účetnictví, poradenství nebo osobní trenérství.

Mobilní obchody jsou stále populárnější. Pokud máte zájem o gastronomii, můžete začít s pojízdným občerstvením nebo kavárnou na kolech.

Pokud máte vlastní inovativní nápad, který vyřeší problém nebo uspokojí potřeby trhu, můžete začít podnikat v této oblasti. Důkladně zkoumejte trh a konkurenci, abyste zjistili, zda má váš nápad šanci na úspěch. Jak?

  • Sestavte tým lidí s různými zkušenostmi a přístupy a společně generujte nápady.
  • Sledujte trendy ve vašem odvětví a zkoumejte potřeby a problémy zákazníků. Identifikujte mezery na trhu, které byste mohli vyplnit novým produktem nebo službou.
  • Inspirujte se inovacemi a trendy v jiných odvětvích a zvažte, jak byste je mohli aplikovat u sebe.
  • Spolupracujte s jinými podnikateli, odborníky nebo institucemi, abyste sdíleli myšlenky a získali nové perspektivy. Partnerství může také přinést přístup k zdrojům a know-how, které vám pomohou realizovat vaše inovativní nápady.
  • Sledujte vývoj technologií a zvažte, jak byste je mohli využít pro vytvoření nových produktů nebo služeb.

Nebojte se toho. Přečtěte si reálné zkušenosti, jak začali podnikat jiní: