Průvodní dopis – když hledáte práci

Průvodní dopis – když hledáte práci

Hledání práce není pro každého tou nejjednodušší věcí. Ať už hledáte úplně poprvé (absolvent) nebo prostě přišel čas na změnu, minulou práci jste museli opustit, stěhovali jste se apod., výběr nového zaměstnaní může být složitý. Naštěstí existuje řada možností, kde hledat. Například online pracovní portály. Co se vám může hodit? Například napsat průvodní dopis.

Životopis, průvodní a motivační dopis

Základní věcí při odpovídání na inzeráty nabízející volná pracovní místa, je samozřejmě životopis. Ale setkat se můžete také s pojmem průvodní nebo motivační dopis.

TÉMA: Zajímavé tipy, jak si najít dobrou práci

Proč psát průvodní dopis?

Pokud se budeme věnovat tomuto termínu, pak je třeba uvědomit si, kdy jej využijete. Nejedná se totiž o povinnou / vyžadovanou součást při odpovídání na inzerát, ale o součást, kterou můžete výhodně využít.

Co je průvodní dopis

Průvodní dopis je vlastně takový úvodní text, vaše první propojení s potencionálním zaměstnavatelem. Je to text, ve kterém oslovujete zaměstnavatele a který by měl uvádět základní informace, které potřebujete sdělit ještě před tím, než si váš zaměstnavatel přečte váš životopis.

Kdy psát průvodní dopis

  • Když je druhou stranou vyžadován,
  • když odpovídáte na inzerát a vyplňujete tak formulář na online webu,
  • při oslovení napřímo, například e-mailem.

Nepodceňujte

Průvodní dopis by měl obsahovat oslovení a důvod, proč dotyčnému píšete (jestli posíláte e-mail nebo pište do formuláře), na jakou pozici reagujete. Vhodné je napsat dopis na míru zaměstnavateli, tedy co vás v inzerátu zaujalo apod. Není třeba se rozepisovat detailně o vašich zkušenostech a přínosech pro firmu, to by měl obsáhnout motivační dopis nebo životopis. Nicméně je vhodnější být trochu kreativnější, než napsat jen: „Dobrý den, přílohou posílám životopis.“

Je tedy dobré využít pro to, abyste zaujali, všechny možné prostředky a zvýšili si tak šanci na pozvání k osobnímu pohovoru. Oslovující dopis je často prvním dojmem, který si personalista o uchazeči udělá. Je důležité, aby byl co nejlépe napsaný a bez chyb, což ukazuje na pečlivost a zájem uchazeče.

foto / archiv LNR