Zajímavé tipy, jak si najít dobrou práci

Zajímavé tipy, jak si najít dobrou práci

Dobrá práce není jen práce, kde si vyděláte hodně peněz, ale i práce, která vám poskytne pocit spokojenosti a naplnění profesního života. To nejsou prázdná slova. V práci tráví člověk značnou část života a vykonávat něco, co vás nebaví nebo třeba i stresuje, může mít negativní vliv na řadu věcí. Proto je dobré volit pracovní místo rozvážně a případně se nebát změny, když vám současná pozice nevyhovuje. Proto pro vás máme zajímavé tipy, jak si najít dobrou práci.

Neomezené možnosti

Základní otázkou při hledání práce je samozřejmě nejen to, co chcete dělat, ale pro jakou pozici budete kvalitním kandidátem. Můžete se věnovat něčemu, v čem máte zkušenosti nebo co jste vystudovali. Ale klidně se můžete pustit i do nového oboru. Člověk se neustále vyvíjí a když na sobě dostatečně pracuje, může se kariérně posouvat.

Kde hledat práci? Zajímavé tipy, jak si najít dobrou práci

Pracovní trh je hodně pružný a prakticky neomezený prostor. Práci si můžete hledat hned několika způsoby.

  • Online pracovní portály – klasikou jsou pracovní portály, které na jednom místě shromažďují aktuální nabídky pracovních míst od různých zaměstnavatelů nebo agentur. Využití pro uchazeče o zaměstnání bývá obvykle zdarma. Stačí prakticky na vybraný inzerát odpovědět a poslat životopis, případně i motivační dopis, který by měl pomoci zaujmout případného zaměstnavatele.
  • Sociální sítě – stále více možností i ohledně pracovních příležitostí nabízí nejrůznější sociální sítě. Některé společnosti právě prostřednictvím těchto médií sdílejí volná místa – je to pro ně levnější a samozřejmě rychlejší. Nezanedbatelný je i velký dosah, zvlášť když uživatelé příspěvky sami sdílejí dál. Sociální sítí specifikovanou přímo pro práci nebo vytváří pracovních kontaktů je pak především LinkedIn.
  • Osobní kontakty – velmi dobrou práci můžete najít i velice snadno. Například tím, že se zmíníte před rodinou nebo blízkými přáteli. Možná právě oni vědí o nějaké volné pozici, která by pro vás byla vhodná.
  • Oslovení konkrétního zaměstnavatele – možná hledáte práci u někoho, kdo ji nyní neinzeruje. Ale to neznamená, že by o vás nemusel mít zájem. Klidně zkuste oslovit společnost napřímo. Navštivte její webové stránky a zjistěte kontakt na náboráře nebo vedení a pošlete životopis přímo.
  • Zkuste pracovat sami na sebe – buďte OSVČ. Ano, i to je způsob, jak vyřešit vaši současnou nezaměstnanost.

Jak v nové práci zapůsobit?

Když už vysněnou práci získáte, mělo by být vaším dalším úkolem předvést své schopnosti. Díky tomu se můžete snadněji zapracovat a otevřou se vám dveře pro další kariérní postup. Do práce tedy přijděte připravení. Je vhodné seznámit se s firemní kulturou, jejími hodnotami. Celkově je dobré načerpat už předem co nejvíce informací o společnosti i o pozici, kterou budete vykonávat.

Kolegové a tým

Dobře byste měli zapůsobit i na ostatní pracovníky. Vítaný je otevřený a pozitivní přístup, a především ochota zapojit se do probíhajících aktivit i projektů.

Pracujte na sobě

Především během prvních dnů v nové práci pozorně poslouchejte a učte se od svých kolegů a nadřízených. Zajímejte se o jejich zkušenosti a rady, které vám pomohou rychleji se začlenit do týmu. Současně pracujte na dobrých vztazích s kolegy i klienty nebo zákazníky. Oceňuje se zájem o práci i názory jiných. Nezapomeňte dodržovat pracovní etiku a profesionální chování. Vždy plňte termíny a pracovní povinnosti.