Setkali jste se už s pojmem „andělský investor“?

Setkali jste se už s pojmem „andělský investor“?

Máte podnikatelský záměr, nebo už rozjetý byznys, ale stojíte právě na rozcestí? Na rozcestí, kde vzít další peníze na provoz nebo uvedení svého jedinečného produktu nebo služby na trh? Banka vám zatím nepůjčí nebo jednoduše hledáte jinou cestu, jak vše zafinancovat? Pak vám možná může pomoci angel investor. Setkali jste se už s pojmem „andělský investor“?

Kdo je andělský investor

Business Angel, to je vlastně ve většině případů samostatná soukromá osoba, často úspěšně podnikající, která investuje do projektů, které pro něj mají význam. Jsou to běžně projekty, které ho zajímají, ve kterých vidí potenciál, nebo nějaké pozitivum. Tedy nemusí jít čistě jen o komerční projekty, u kterých se sleduje zhodnocení vloženého vkladu, ale také nějaká obecně prospěšná věc.

Pomoc v podnikání

Typicky pak andělští investoři zaštiťují nové projekty, startupy. A to především ve fázi, kdy začínající podnikatel vyčerpal vlastní finance, ale ještě není ve stádiu, aby již získal finanční výpomoc od banky, produkt třeba ještě není na trhu atp. Působí tak na podnikatele opravdu jako anděl, který zachraňuje.

Kde najít andělského investora?

K vzájemnému propojení pak může dojít třeba prostřednictvím podnikatelských inkubátorů nebo akcelerátorů, na odborných akcích, školeních, při soutěžích, skrz doporučení apod.

Co z toho Angel investor má?

Samozřejmě jako každá investice, i zde je očekávaná finanční návratnost. Může být jako výnos z úroků, podíl na základním kapitálu atd.

Historie andělského investování

Uvádí se, že andělské investování provází svět již několik staletí. A že se za tu dobu samozřejmě v řadě ohledech změnilo. Běžným pravidlem bylo, že se bohatí finančníci s podnikateli znali osobně. V současné době už to tak zdaleka neplatí, naopak se investoři sdružují do promyšlených organizací či online platforem, jež obě strany vzájemně propojují. Dříve bylo také pravidlem, že investice proběhla na základě podání ruky nebo s minimální právní podporou, bylo to dost nepřehledné a nebylo neobvyklé, že proto investor mohl o hodně peněz i přijít. Nyní se andělské investování řadí mezi profesionální činnosti zkušených investorů, kteří vyžadují dostatečné právní zázemí, plánování a organizaci. V této době je tento typ investování na opravdovém vzestupu. Může za to jednak to, že osob s vysokým čistým jměním stále narůstá a jednak to, že propojit se mezi investory a podnikateli je díky internetu velice snadné.

Co obvykle má angel investor

  • Vlastní finance,
  • zkušenosti, kontakty,
  • snahu podpořit.

Jak může probíhat spolupráce?

Logickým krokem po propojení mezi investorem a podnikatelem je to, že se investor bude pídit po bonitě podnikatelského záměru. Důležité je zohlednění podnikatelského plánu vůči rizikovosti projektu. V příznivém případě pak dochází k uzavření dohody, kde je dohodnut způsob financování, stejně jako způsob zpětné odměny, možná také přístup investora do projektu, jeho vliv na řízení, kontrolu apod. Financování pak může proběhnout jednorázově nebo také v několika fázích.

foto / archiv LNR