Ukončení EET

Ukončení EET

Elektronická evidence tržeb EET – projekt, který byl zaveden do podnikatelského prostředí před šesti lety s úmyslem „narovnat rozdíly mezi podnikateli“ byl přerušený covidovou situací. A nyní zcela skončí. Návrh na zrušení zákona o evidenci tržeb schválila a projednala vláda (jak se předpokládalo), ke skončení EET bylo mělo dojít k 1. lednu 2023.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března roku 2017 pak začala povinnost i pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Předpokládalo se další rozšíření na obory jako řemeslnická činnost, lékaři, provozovatelé taxi, účetní či advokáti.

Téma: Pozastavení EET

Konec nadbytečné administrativy

  • ukončení provozu a aktualizací pokladních zařízení se systémem EET
  • pokles nákladů podnikatelů
  • snadnější podnikání

I podle rozhodnutí Ústavního soudu v podstatě ztratilo význam zaznamenávání údajů o hotovostních tržbách, když je v současné době kladen důraz na používání bezhotovostních plateb. Ten aktuálně činí více než 60 % plateb. Smysl EET se tak postupně snižoval, protože přece jen při bezhotovostní platbě tak nějak nejde obejít daňovou povinnost.

Jak to bude s dobrovolně evidujícími?

I u nich se již nepočítá s dalším provozem EET. Protože na co – stát by to stálo zbytečné výdaje – náklady Finanční správy.

Zdroj: MF ČR

foto / archiv LNR