Chcete investovat a lákají vás dluhopisy? Ale do kterých jít? Do těch státních nebo korporátních? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Které se víc vyplatí? Kdo které více a proč kupuje? Státní a korporátní dluhopisy.
Státní dluhopisy
Tyto dluhopisy patří mezi ten snadnější způsob, jak dobře „uložit“ své peníze. Problémem obvykle bývá jejich celkem malý výnos. Ovšem jejich bezpečnost a délka splatnosti jsou důvodem, proč jsou stále velmi žádané.
Důvod vydávání státních dluhopisů je jasný. Emitent, kterým je v tomto případě stát, vydáním dluhopisů sleduje cíl získání hotovosti za nějakým konkrétním účelem. Účelem bývají investice například do infastruktury, podpora splácení státního dluhu, nějaký nouzový stav atd.
Kdo kupuje státní dluhopisy?
Přesné podmínky, které určují i to, kdo může které dluhopisy kupovat, vydává Ministerstvo financí. Nejběžněji se jedná o finanční instituce (banky, pojišťovny, fondy), občanská sdružení, kraje, asociace krajů, veřejnoprávní média nebo třeba i cizí státy. Podíl fyzických osob, které nyní drží státní dluhopisy, je menší než jedno % státního dluhu.
Výnos státního dluhopisu
Výnosy státních dluhopisů jsou obecně velmi nízké. Ve chvíli, kdy se očekávalo posilování koruny, bývaly dokonce úročeny nejnižším úrokem na světě. Jinak výnos ovlivňuje ekonomická a politická stabilita státu.
Korporátní dluhopisy
Zvláštním typem dluhopisů jsou ty korporátní. U nás nemají takovou tradici, ale získávají si na popularitě.
Důvod vydání dluhopisů je ten, že konkrétní společnost potřebuje získat prostředky na financování některé své činnosti nebo svého záměru. Zájemce pak ke koupi svádí jmenovitá hodnota, doba splatnosti a hlavně výše úroku.
Jednoduše řečeno je koupě korporátního dluhopisu určitým úvěrem mezi investorem a emitentem dluhopisů. Emitent během doby splatnosti dluhopisu investorovi vyplácí výnosy, které mu zajistí realizace účelu, za kterým emisi původně vydával, a po splatnosti mu navrací i vlastní jistinu.
Důvody, proč jít do korporátních dluhopisů:
- investice
- zhodnocení (fixní úroky 5-10 %)
- vyplácení v pravidelné lhůtě
- vliv na chod společnosti
foto / archiv LNR