Co je to financování FFF?

Co je to financování FFF?

Když chcete nastartovat podnikání, budete většinou řešit nějaký druh financování. Použít můžete vlastní prostředky nebo si někde půjčit. Riziko půjčky je však vždy značné. Podnikání nemusí vyjít a vy můžete poněkud narazit. Častým způsobem, jak získat do začátku nějaké peníze pro rozjezd, je také FFF. Co znamená tato zkratka? Co je to financování FFF?

FFF

Zkratka FFF vychází z angličtiny – Family, Friends, Fools, česky pak rodina, přátelé a blázni 😊

Ano, celkem logickým prvním krokem je shánět peníze do začátku v nejbližším okolí. Oslovíte tak rodinné příslušníky, svoje přátelé anebo někoho jiného, kdo uvidí smysl v tom, vám peníze půjčit.

Samozřejmostí je to, že by tito lidé neměli počítat hned s okamžitou návratností půjčky (určitě se o tom předem přesvědčte) a rozhodně by je půjčení vám nemělo nějak ohrozit na kvalitě vlastního života – tedy půjčení jen v případě, že opravdu disponují volnými finančními prostředky.

V čem jsou výhody financování FFF?

Především je to podpora. Pravděpodobně právě vaše nejbližší okolí budete umět nejsnadněji přesvědčit o svém nápadu nebo plánu a také rodina bude tím, kdo vás bude chtít podpořit nebo vám zajistit co nejsnadnější start.

Další výhodou je mnohem volnější a svobodnější volba, jak s penězi nakládat nebo jak je následně vracet. A to samozřejmě v porovnání s půjčkou u banky nebo od profesionálního investora.

Má to i svá rizika

Když se majiteli firmy vše daří, je samozřejmě vše v pořádku. Ale počítat musíte s tím, že ideální vše určitě nebude. Statistiky ukazují, že mnoho nových podniků brzy zkrachuje. Uspěje jen pár vyvolených.  Takže pozor na riziko pro financování FFF – pokud se vaše nová firma nerozběhne nebo vyloženě vyjede z kolejí, může to zatížit rodinné vztahy a ohrozit stará přátelství.

O rizicích s půjčkou v rodiny jsme psali v článku: Půjčujete známým a v rámci rodiny peníze? A vrací vám je?

Na co je dobré pamatovat?

Inspirovali jsme se:

  • Při půjčování peněz dbejte na to, aby se nastavila jasná pravidla a podmínky půjčky byly písemné.
  • Investoři – FFF – musí mít jasně definovanou roli, to znamená jakou budou hrát aktivní roli ve společnosti.
  • Nezapomínejte na komunikaci – ta je nezbytná a musí být transparentní.
  • Buďte profesionální.
  • Nastavte si splátkový kalendář.

foto / archiv LNR