Časté otázky na pracovním pohovoru a jak se na ně připravit

Časté otázky na pracovním pohovoru a jak se na ně připravit

Podnikat se dá i při zaměstnání. Anebo si od podnikání můžete trochu „odpočinout“ a nechat se zaměstnat u nějaké zajímavé firmy. Nasbírat nové zkušenosti, kontakty, rozvíjet se. Pokud jste se k takovému kroku rozhodli, je pravděpodobné, že vás bude čekat pracovní pohovor. Jak je důležitá příprava na pracovní pohovor? Velmi. Možná se i vám už někdy stalo, že jste nezískali místo v práci, kde jste hodně chtěli pracovat jen proto, že jste nezpůsobili u pohovoru dobře. Základem je totiž umět dobře zareagovat na záludné otázky personalistů. Jaké jsou nejčastější a jak si s nimi poradit?

JAKÉ BÝVAJÍ OTÁZKY NA PRACOVNÍM POHOVORU

Proč chcete pracovat v naší společnosti?

Personalista obvykle touto otázkou sleduje výběr takového uchazeče, který má ke společnosti a oboru podnikání nějaký vztah.

Jak odpovědět? Zde je příprava hodně důležitá. O firmě byste měli mít základní zjistitelné informace, mít je nastudované. Prostě něco o firmě vědět. Že vás zaujala její pozice na trhu, že má dobře nastavenou firemní politiku. Možná znáte osobně její výrobky nebo služby, nebo o nich víte z doslechu (personalisté rádi slyší, že se o jejich firmě pozitivně mluví). Cilte na to projevit upřímný zájem o práci zde.

Kde jste naposledy pracovali anebo pracujete a proč z místa odcházíte?

Toto je hodně častá otázka. Personalista se jí snaží zjistit a odhadnout nakolik jste loajální, nakolik hovoříte negativně o minulosti, jestli na sebe řeknete něco nepříznivého.

Jak odpovědět? Ať už je váš důvod odchodu jakýkoli, nebuďte přehnaně negativní. Buďte rozumně sebekritičtí k sobě i bývalému zaměstnavateli.

TIP NA ČLÁNEK: Pracovní pohovor – co odpovědět na otázku: proč jste odešli ze své poslední práce?

Co nám můžete nabídnout víc než ostatní, proč si máme zvolit právě vás?

Personalista věří, že zjistí, jaké máte o sobě mínění.

Jak odpovědět? Jedná se o složitou otázku, protože ani nemůžete vědět, jaká proti vám stojí konkurence. Proto je třeba mít připravenou odpověď, kde zdůrazníte své silné stránky, zkušenosti. A ty vhodně „nasadit“ do souvislosti s pracovní pozicí, na kterou se hlásíte. Například: Do firmy mohu přinést zkušenosti a schopnosti, které lze využít v její prospěch. Jsem pracovně efektivní, rychle se rozhoduji, rád za sebou vidím vykonanou práci. V oboru mám zkušenosti x let, baví mě a rád se dále rozvíjím.

Jaké jsou vaše kladné a záporné vlastnosti?

To patří mezi opravdu běžné otázky na pracovním pohovoru, proto se připravte! Rozumná pozitiva i nepřehnaná negativa jsou velmi důležitá. Negativa vždy podávejte tak, aby nakonec vyzněla ve váš prospěch.

Příklad kladné stránky“Kolegové říkají, že jsem optimista a v kolektivu umím navodit dobrou náladu.” / “Často jsem vypomáhal ostatním v práci, byl na mě spoleh a kolegové se na mě často obraceli o radu.“ / „Mám rád kreativitu a umím ji uplatnit i v oboru.“ / „Rád hledám řešení problémů.“

Příklad záporné stránky„Nechávám se přemluvit do úkolů, kterým se ostatní vyhýbají.“ / „Má angličtina není tak dobrá, jak bych chtěl, proto chodím na soukromé lekce.“ / “Myslím si, že jsem někdy až přehnaně pečlivý, ale prostě si chci za svou prací stát.”

Za jak dlouho čekáte povýšení?

Za touto otázkou se může skrývat chyták. Nebo i snaha personalisty zjistit, zda vám na místě opravdu záleží a nejedná se jen o přestupní, dočasné umístění.

Jak odpovědět? Zdůrazněte, že dosud neznáte poměry ve firmě, nastavenou hierarchii a předně vlastně ani ještě nejste přijatí, tak je pro vás otázka povýšení zatím hodně předčasná. Nicméně uveďte, že případné povýšení určitě neberete jako samozřejmost. Každá firemní pozice je ovlivňována různými faktory a povýšení je často i formou poděkování firmy za přínos, který zaměstnanec pro společnost udělal, ocenění jeho kvalit. Cílem je společně dobře vykonaná práce, nikoli jen slepá honba za posty.

Nejen otázky na pracovním pohovoru jsou klíčové

Na pracovní pohovor se snažte dobře připravit, buďte pozitivní, příjemní a slušní. Nezapomeňte si doma ani sebevědomí. Stejně jako vy toužíte po dobré práci, tak i budoucí zaměstnavatel touží po opravdu dobrých zaměstnancích.