Stravenkový paušál jako volitelná novinka

Stravenkový paušál jako volitelná novinka

Novinkou pro rok 2021 je tzv. stravenkový paušál. Nejedná se o zrušení klasických stravenek, ale o možnost zaměstnavatele poskytnout stravenky v původní podobě nebo formou měsíčního paušálu. Změnou je hlavně to, že na tento paušál dosáhnou i ti zaměstnanci, kteří doteď stravenky nedostávali.

Stejné daňové úlevy nabízí i stravenkový paušál

Zůstávají tak papírové stravenky nebo nabité karty, firma ale může zvolit místo těchto benefitů vyplacení peněz přímo na účet zaměstnance, a to při zanechání stejných daňových výhod.

Stravenkový paušál – výhody

Výhodou je snížení administrativní zátěže společnosti a úspora za poplatky, které stravenkový společnosti za stravenky vybírají.

Jak se zaměstnavatel a zaměstnanec podílejí na ceně?

Podle Ministerstva financí ČR si doteď zaměstnavatel mohl uplatnit daňově uznatelný náklad ve výši 55 % ceny jídla nebo poskytnuté stravenky, 45 % pak hradil zaměstnanec ze své mzdy.

Příklad – stravenka v hodnotě 100 Kč stála 55 Kč zaměstnavatele, 45 Kč zaměstnance. Zaměstnavatel si svou platbu odečetl z daňového základu. To nadále zůstává, ale při využití stravenkového paušálu vyplatí těchto 55 Kč přímo svému zaměstnanci, nikoli stravenkový společnosti.

Čtěte: Změna lhůty pro podání daňového přiznání v roce 2021

Klady pro zaměstnance

Zaměstnanci tak nemusí řešit délku platnosti stravenky (stravenky mají omezenou platnost – obvykle odpovídající kalendářnímu roku) – stravenky, které propadly – nebyly využity – se staly příjmem stravenkových společností. Není rovněž nutné řešit, které restaurace stravenky přijímají.

Čtěte: Elektronické dálniční známky – novinka pro rok 2021