Kde hledat základní informace o firmách a podnikatelích? | ARES

Kde hledat základní informace o firmách a podnikatelích? | ARES

Kde najít první informace o firmě? Ideálně na nějakém informační portále, který shromažďuje důvěryhodná data, od názvu, sídla, IČ a DIČ až třeba po výpis z obchodního rejstříku nebo registru živnostenského podnikání. Takovým informačním zdrojem může být například ARES (od roku 2024 ARES.gov.cz).

Co je to ARES

ARES je Administrativní Registr Ekonomických Subjektů. Jako informační rejstřík pro veřejnost jej spravuje Ministerstvo financí. Cílem je poskytovat přehledné údaje převzaté z různých zdrojových registrů – má tedy informativní povahu.

Jeho výhodou je velká jednoduchost.

Jak ARES funguje

Na webu ARES.gov naleznete velice jednoduchý formulář, který vám pomůže vyhledat požadované informace. Stačí tak třeba zadat název společnosti nebo jméno podnikatele a vyčkat na výsledky, které systém nabídne.

foto / ares.gov.cz

Kde najdu IČ a DIČ?

ARES slouží k vyhledávání nejrůznějších informací a pomůže také, když se sháníte po nebo DIČ.

Co dalšího lze v ARES nalézt

Jedná se o celou řadu praktických informací, které jsou o konkrétních subjektech veřejně přístupně. Například je to:

  • VRVeřejný rejstřík, potažmo Obchodní rejstřík, který shromažďuje a eviduje informace určitých subjektů na jednom místě – zápis zákonem stanovených údajů o právnických a fyzických osobách, tedy zapsaných osobách. Jedná se tak o ucelený informační systém veřejné správy, který je veden v elektronické podobě.
  • RES – Výpis z Registru ekonomických subjektů Českého statistického úřadu, který obsahuje určité informace o ekonomických subjektech, primárně určené pro statistická šeření ČSÚ.
  • RŽP – Registr živnostenského podnikání nebo také živnostenský rejstřík, který se využívá třeba k vyhledávání firem a OSVČ, zřizovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu.
  • DPH,
  • CEDR – Centrální registr dotací, který obsahuje informace o poskytnutých dotací ze státního rozpočtu,
  • SD – Údaje z celní správy České republiky.

TÉMA: Jak získat výpis z obchodního rejstříku? K čemu je potřeba?

foto / archiv LNR