Kdy přezout auto? Přezouvání pneumatik na zimu nebo léto

Kdy přezout auto? Přezouvání pneumatik na zimu nebo léto

Povinnost přezout pneumatiky je dána zákonem. Obecně platí, že zimní pneumatiky má auto mít v období od 1. listopadu do 31. března. Ale za určitých podmínek se i v této době dá vyjet na letních pneu. Záleží na povětrnostních podmínkách. Kdy přezout auto? Přezouvání pneumatik na zimu nebo léto.

Kdy přezout auto? Co říká zákon?

Zákon č. 361/2000 Sb., zákon o silničním provozu říká:

Provoz vozidel v zimním období
(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg nejméně 6 mm.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.

Vyjet se dá tedy i v zimě na letních pneumatikách, pokud je slunečno, bez sněhu, ledu a námrazy a dá se čekat, že zhoršení počasí nenastane.

Kdy jsou zimní pneumatiky opravdu povinné?

  • na silnici je sníh, led či námraza,
  • když se dá předpokládat výskyt těchto podmínek během jízdy,
  • při vjezdu na komunikaci označenou příkazem použití zimní výbavy,
  • obecně i při dlouhodobých teplotách pod 7 °C.

Značka zimní výbava

Aktuální znění této dopravní značky vyjadřuje povinnost zimních pneumatik na autě celoročně. Dříve tato povinnost platila v období od 1. listopadu do 31. března, ale nyní se snaží zohledňovat i případy, kdy se na silnici vyskytuje například sníh, led nebo námraza (bez ohledu na to, zda se jedná o období mezi 1. 11. a 31.3.). Na letních pneumatikách se takovému úseku musíte vyhnout, jinak vám hrozí pokuta.

Hloubka dezénu na pneumatikách (auto do 3,5 t)

  • Letní pneumatiky – minimální hloubka dezénu 1,6 mm.
  • Zimní pneumatiky – minimální hloubka dezénu 4 mm

Co hrozí při jízdě na sjetých pneu

  • Pravděpodobně pokuta od Policie,
  • neprojdete na STK,
  • problémy s proplacením škody od pojišťovny,
  • zhoršení jízdních vlastností auta.

Stáří pneumatik

Datum výroby pneumatiky je uvedeno na její bočnici v podobě čtyřčíselného kódu (ttrr) po zkratce DOT. Celková životnost pneumatiky neměla přesáhnout 10 let, provozní pak 6 let.

Co jsou celoroční pneumatiky

Celoroční nebo také tzv. univerzální pneumatiky jsou kombinací vlastností ze zimních a letních pneumatik. Celoroční pneumatiky jsou pak spíše vhodné do oblastí s nižší nadmořskou výškou, s mírnější zimou, případně do města, kde obecně sníh a led zůstává kratší dobu. Výhodou je, že není třeba řešit půlroční přezouvání, nevýhodou je pak často vyšší cena. Celoroční pneumatiky s označením M+S povoluje zákon o provozu na pozemních komunikacích používat i v zimním období, musí samozřejmě splňovat minimální hloubku dezénu 4 mm.

Tlak v pneumatikách

Víte, jak zjistit správnou hodnotu tlaku v pneumatikách? Vodítkem je samotné auto, které si tyto informace vozí s sebou na karoserii – například ve vnitřní části dvířek k palivové nádrži, ve dveřích řidiče, u pojistek apod. Jinak hodnotu tlaku udává výrobce ve své databázi nebo poradí internet.

ČTĚTE: Dálniční elektronická známka na rok 2023 a plánované úpravy cen a novinky

foto / archiv LNR