Koruna se dostala do hodnot před válkou na Ukrajině

Koruna se dostala do hodnot před válkou na Ukrajině

Turbulentní týdny za sebou mají měnové kurzy. Také naše koruna nebyla vyjímkou a zaznamenala výkyvy. Nyní se již vrátila tam, kde se nacházela před začátkem ruské agrese na území Ukrajiny.

Vývoj jednotlivých měn

Když se podíváte na devizové kurzy, budete mít od letošního ledna mnoho důvodů k porovnávání a myšlenkám. Například kurz zloty v rámci kurzů od České národní banky byl na svém vůbec nejnižším bodě 7. března. Jednalo se o hodnotu 5,166. Svého maxima poté dosahoval 15. února. Tehdy byl kurz zloty na úrovni 5,421.

Roste optimismus

Naše měna se, podobně i jako další evropské měny, nachází v období naděje. Posilují názory, že situace na Ukrajině nebude dále eskalovat a nerozšíří se i do dalších území a států. Optimistická nálada dále posiluje trhy. Euro jsme proto mohli 30. března obchodovat za necelých 24,50 korun. Dolar se po delší době nakupoval i prodával za menší hodnotu než 22 korun. Na počátku března se přitom tato hodnota blížila k maximu. Dolar se obchodoval za téměř 24 korun.

Nejhorší časy se zdají být pryč

Po rekordním startu roku se následně koruna začala propadat. Naše měna se tak opět začíná vzpamatovávat z období plného nejistoty. Pomalu posiluje a v poslední březnový dens se navrátila na úroveň, kde byla v únoru ještě před začátkem ruské agrese na území Ukrajiny. Před necelým měsícem přitom Česká národní banka musela zasáhnout, aby dokázala tlumit přílišné výkyvy kurzu a zabránila tak dalšímu oslabování koruny. Před tímto zásahem se naše měla ocitala ve složité situaci, kdy bylo euro možno zakoupit za téměř 26 korun. Současná nálada tak napovídá, že by se tato hodnota již neměla v nejbližší době vrátit.

Koruna se z šoku, který utrpěla se začátkem války na Ukrajině, již pomalu vzpamatovala a v poslední březnový den si již stojí tak, jako před ruskou invazí na území svrchovaného státu.