Glosa: Nejsem fanda Milostivého léta 2

Glosa: Nejsem fanda Milostivého léta 2

Je to teprve sedm měsíců, kdy skončilo první Milostivé léto u nás. A je tu nové. Druhé. Začalo 1.září a také potrvá tři měsíce. Během této doby je možné nechat si odpustit zbytek dluhu po zaplacení jistiny. Tedy pokud jste fyzická osoba, je na vás vedená exekuce (soudním exekutorem) a oprávněným z plnění je nějaký veřejnoprávní subjekt. A mně trošku dělá problém přesvědčit samu sebe, v čem je tento další projekt dobrý.

Milostivé léto jedna mělo smysl

S jedničkou jsem neměla absolutně žádný problém. Naopak, uvítala jsem jej jako smysluplnou věc, která má potenciál dostat řadu lidi z bryndy. Jasněže musím trochu paušalizovat. Spoustě lidem projekt pomoci mohl a pomohl, ale u dvojky je to jinak. A pro řadu lidí, kteří na něj nedosáhnou, musí být dost nefér.

Totiž, představte si například situaci, že dlužíte za elektřinu nebo plyn třeba u ČEZ. Neplatíte, protože nemůžete, nebo nechcete, a tak se postupně dostanete až do exekuce. Exekutor začne vymáhat a najednou šup – stát vám umožní doplatit jen základní jistinu a veškeré další příslušenství vám odpustí. Paráda.

Jenomže, co když jste ve stejné situaci a vašim dodavatelem není ČEZ, ale jiný subjekt, ve kterém stát účast nemá? Dostanete taky odpustek? Nene! Máte smůlu, exekuce běží normálně dál. Odpouštění se nekoná.

Milostivé léto je splašeně brzo

Proč je Milostivé léto 2? Protože zřejmě spousta lidí nevyužila Milostivého léta jedna. Ten projekt měl být absolutně ojedinělý, a přitom už za sedm měsíců vzniká další.

Nevidím tam tu motivaci, aby lidé své dluhy opravdu platili. Když je Milostivé léto 2 (zvlášť tak brzy), třeba bude i 3, 4….atd. Není lepší si počkat, než platit?

Z toho plyne:

  • Jezdit načerno se vyplatí (?)
  • Neplatit nájem v obecních bytech se vyplatí (?)
  • Neplatit za svoz odpadu se vyplatí (?)
  • Neplatit zdravotní pojištění se vyplatí (?)
  • atd.

Protože ten, kdo poctivě platil, si to teď musí skoro až vyčítat.

Milostivé léto prostě zvýhodňuje dlužníky. Vím, že paušalizuji, že je spousta výjimek a jednotlivých příběhů. Já to moc dobře znám.

Dlužníci na to kašlou!

První Milostivé léto jsem fakt prožívala a doufala jsem, že se do něj zapojí hodně dlužníků. Ale dost mě zklamalo. Kromě celkem slabé kampaně, díky které se o akci až tak moc nevědělo, tam bylo více jiných chyb.

Já se v této oblasti pohybuji a sama jsem iniciovala rozesílání informativních dopisů (v řádu tisíců) některým dlužníkům – povinným (těm v mém profesním dosahu).

V těch dopisech bylo vysvětlení, o co jde a hlavně jak celou věc snadno a bez problémů využít.

Ty dopisy byly prokazatelně převzaty adresáty.

A víte co? Těm lidem (samozřejmě ne všem) je to asi jedno. Prostě většina na to vůbec nereagovala, nepadl od nich ani jakýkoli dotaz, ani snaha hledat možnosti. Nic. Vím, že i na tu jistinu je třeba sehnat peníze, ale každá situace má řešení. Ale člověk se musí snažit. A zvlášť TAKOVOUHLE příležitost využít.

Každý, kdo je v exekuci ví, že dluží. Dlužil dávno předtím, než se do exekuce dostal, exekuce je totiž až to nejzazší řešení. A být v exekuci je velmi omezující. Je třeba hledat cestu ven za každou cenu. Ale člověk musí chtít. A snáz, když něco dostane až pod nos.

Nejsem fanda Milostivého léta 2.

LNR