Přiznání pro daň z nemovitých věcí – a jak na to

Přiznání pro daň z nemovitých věcí – a jak na to

Nabytí, ale i darování či prodání nemovitosti je nutné zohlednit v daňovém přiznání. Přiznání k dani z nemovitosti je třeba podat vždy do konce ledna následujícího po roce, ve kterém ke změně vlastnictví nemovitosti došlo. Letošní rok má výjimku. Vzhledem k aktuální pandemické situaci je tento termín posunut o dva měsíce, lhůta končí 1.dubna 2021.

Daň z nemovitých věcí řeší zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí formulář

Finanční úřady mají pro daňové přiznání formulář – fyzický má světlemodrou barvu a je možné ho podat fyzicky i elektronicky. Pokud vlastníte datovou schránku, musíte použít odeslání přes ni.

Elektronický formulář je zde.

daň z nemovitých věcí

K vyplnění jsou potřeba údaje, které lze dohledat na internetu, Jedná se především informace z katastru nemovitostí: Nahlížení do katastru nemovitostí.

Zde je třeba vyhledat parcelu nebo jednotku (podle toho, ke které nemovitosti je podáváno přiznání). Tím se zjistí přesné číslo parcely a výměra, případně jiné náležitosti.

Vyplnění daňového přiznání

Podle zjištěných údajů je možné vyplňovat daňové přiznání. Elektronické je v takovém případě jednodušší, protože provádí výpočty automaticky.

V záhlaví je nutné vyplnit správný finanční úřad (finanční úřad si vybírá podle místa, kde se nachází nemovitost). Případně může pomoci tento odkaz.

  • Dále pokračuje oddíl I. – fyzická osoba jako typ daňového subjektu, jméno, adresa trvalého bydliště, RČ (naskočí automaticky z první strany), kontakt.
  • Oddíl II. – stavby a jednotky, které lze vyplnit z informací katastrálního úřadu. Předmět daně, katastrální území, údaje o nemovitosti, právní vztah (vlastník / spoluvlastník).
  • Oddíl III. – výpočet daně z nemovitosti – formulář napoví co a kam napsat a sám nakonec spočítá daň.

Pak je třeba provést kontrolu, kliknout na Závěr přes protokol chyby a odeslat. E-tiskopis je možné vytisknout, podepsat a poslat nebo donést na finanční úřad.

Pokud má nemovitost více vlastníků, dělá se přiznání pro každého zvlášť.

Čtěte: Daň z příjmů – termíny podání v roce 2021