E-shopy si piplám jako děti

E-shopy si piplám jako děti

Kdyby mi někdo před deseti lety řekl, že budu podnikat, provozovat e-shopy, vyjednávat výrobu a mít zaměstnance, nejspíš bych tomu vůbec nevěřila. Nejsem vůdčí typ, jsem spíš introvert a už vůbec nemám „ostré lokty“. Studovala jsem gymnázium, poté psychologii, environmentální studia a nakonec ještě tříletou homeopatii.  Náročné a velmi různorodé obory. Nikdy jsem se totiž nedokázala rozhodnout, co mě baví nejvíce. Zajímalo mě od všeho trochu a hlavně jsem se chtěla učit pořád něco nového.

Šlo by to jinak?

V naší rodině nikdo nikdy nepodnikal, takže jsem počítala s tím, že budu také chodit do zaměstnání a počítat dny do víkendu, měsíce do dovolené a roky do důchodu. Věděla jsem, že takto si svůj život nepředstavuji. Během vysoké školy jsem celé roky na poloviční úvazek pracovala a vyzkoušela si dosti různorodé profese, ani v jedné jsem se ale necítila šťastná. Jenže nic jiného jsem ze svého okolí neznala. Po studiích jsem se vrátila do rodného Humpolce na Vysočinu, kde byla v té době obtíž najít jako absolvent práci, ale kde také díky své strategické poloze na půli cesty mezi Prahou a Brnem v blízkosti dálnice D1 sídlí větší množství e-shopů. V jednom z nich jsem shodou náhod začala po škole pracovat.

Online mě bavil hned

Už jako zaměstnance mě svět online podnikání nadchnul, především svou pestrostí. Vyzkoušela jsem si práci v kanceláři i náročnou dřinu ve skladu, brzy jsem vedla menší tým a pomáhala majitelům s rozvojem. Byla to práce, ve které nebyla jen pro mě ubíjející rutina, ale i prostor pro kreativitu a vzdělávání. V této době jsem se navíc stále dálkově vzdělávala v oblasti psychologie a zdraví a víkendy jsem tak z velké části trávila na kurzech.

Proč jsem se rozhodla zkusit to na vlastní triko?

Po narození dcery před šesti lety se mi změnil svět. Dcera byla tzv. dráždivé dítě, laicky řečeno miminko, které nespí a jen pláče. K tomu se u ní bohužel prokázaly potravinové alergie, přidal se ekzém a další obtíže. Díky tomu jsem se však ještě více začala zajímat o alternativní metody léčby, psychosomatiku, zdravou výživu nebo non toxic domácnost, což jsou témata, která mi vždy byla blízká. K tomu jsem si samozřejmě stále více uvědomovala, že se po skončení rodičovské dovolené do původní práce, odkud jsem často chodila až večer, nevrátím.

Nápad musel uzrát

Na dlouhých procházkách jsem opravdu měsíce přemýšlela nad sebou a svým životem. Nad tím, co umím, co mě baví, kolik času můžu s malým dítětem trávit v práci a co bude, když bude nemocné. Manželovi se navíc v té době dařilo v nadnárodní společnosti, doma jsme se moc neviděli, často chodil z práce v noci. To mě ještě více utvrzovalo v tom, že to budu muset být já, kdo skloubí svou práci s péčí o rodinu.

Mým základním kapitálem bylo jen pár tisíc

V srpnu roku 2017 jsem tak založila eshop Biomineraly.cz  s počáteční investicí okolo 10 000 Kč. Píši to takto přesně, protože mnoho lidí si myslí, že podnikat nejde bez pořádného kapitálu do začátku. To je sice pravda, investicí ale nemusí být vždy peníze, může to být také čas a vzdělávání. Dobrých pět měsíců před tím jsem v každé volné chvilce studovala vše kolem fungování e-shopů, od marketingu přes účetnictví po copywriting. Mým cílem bylo nabídnout zákazníkům přírodní doplňky stravy a pomoci jim s výběrem na základě mých odborných znalostí a zkušeností. V plánu jsem měla pomaličku obchod rozběhnout tak, abych na konci rodičovské dovolené měla alespoň malý příjem.

První úspěch

Nevím, jestli to bylo dobrou přípravou, zvoleným sortimentem nebo konkurenční výhodou v podobě poradny, ale první objednávka přišla už pár hodin po spuštění a na požadovaný příjem jsem se dostala hned první měsíc. Po pěti měsících manžel opustil práci, protože množství objednávek už nebylo možné s dcerou zvládnout. Postupně jsem na e-shop začala přidávat další a další produkty, vždy jen ty, které jsem sama pro sebe a svou rodinu používala a naprosto jim věřila.

Prodávám jen to, co jsem sama vyzkoušela

Díky mojí mamince i dceři jsem znala léčivé jantarové korálky a zjistila jsem, že zatímco ve světě je jich úžasný výběr, tady u nás je v té době téměř nikdo neznal. Po několika měsících se mi podařilo najít v Litvě dílny, které mi byly ochotné tyto korálky vyrobit. A co více, vyrábí je celé ručně včetně každého jednotlivého korálku. A navíc zaměstnávají zejména ženy malých dětí na částečný úvazek nebo jim nabízí práci z domova. To se mi opravdu líbilo. Měla jsem od těch dob již několikrát nabídku vyrábět je levně v Asii, ale při své práci se maximálně snažím podporovat značky, které nabízí nekompromisní kvalitu, jsou etické a netestují na zvířatech, takže těmto malým rodinným výrobnám jsem zachovala věrnost.

E-shop se šperky byl logický krok

O jantarové korálky pro malé děti byl na začátku obrovský zájem a mnoho jejich maminek a babiček nám psalo o elegantnější jantarové šperky. Tomuto požadavku jsem brzy vyhověla a přidala je do našeho sortimentu. Tak začal můj byznys se šperky, které jsem vždy milovala. Jak se nabídka rozrůstala, logickým krokem bylo založit nový e-shop, a tak vznikl obchod zaměřený na šperky s pravými kameny i klasickými stříbrnými šperky Klenoty Amber.

e-shopy polívková
foto / archiv Mgr. Iveta Polívková

Mojí vizí je neslevit z hodnot

Dnes se již nestarám o obchody sama, také proto, že do naší rodiny přibyl další malý člen. Mnohé však stále trvá. Mé e-shopy jsou jako mé další dvě děti. Je to práce kterou miluji a věřím, že se to odráží na výsledcích. Ať už jde o doplňky stravy nebo nové kolekce šperků, produkty do obou e-shopů si stále vybírám pouze já a na kvalitu mám nekompromisní požadavky. A také osobně řeším všechny odborné dotazy zákazníků. Ze svých zásad a hodnot neslevuji ani v jiných oblastech. Dělá mi velkou radost, že v mém týmu jsou samé ženy, maminky dětí, které mají často ztížené možnosti na trhu práce. Všechny mají zkrácený pracovní poměr nebo se mnou spolupracují externě tak, aby mohly skloubit pracovní život s péčí o rodinu. Spokojení zákazníci i zaměstnanci jsou mojí prioritou.

 

Mgr. Iveta Polívková

e-shopy polívková

foto / archiv Mgr. Iveta Polívková


Čtěte další příběhy z rubriky Vaše příběhy.