Finanční zdroje k podnikání

Finanční zdroje k podnikání

V podstatě každé podnikání už ze startu potřebuje finanční zdroje. Jak a kde získat nějakou finanční injekci, jak si opatřit peníze pro podnikání? Z čeho pokrýt výdaje? A no co jsou v podnikání peníze vůbec potřeba?

Co stojí peníze?

Rozjezd podnikání, rozšiřování firmy, vybavení, zařízení, technologie, know-how, zaměstnanci, jejich vzdělávání atd.

Kde brát finance? Finanční zdroje

  • Vlastní kapitál – tuto možnost podnikatelé využívají, pokud mají nějaký kapitál nashromážděný, a to především pro rozjezd podnikání. Nebo při fungujícím podnikání. Zdrojem je pak zisk, vklady vlastníků, společníků, investor, cenné papíry, odpisy, prodej majetku firmy.
  • Cizí kapitál – kapitál, který jednoduše musíte nakonec vrátit. Jedná se o leasing, půjčky od finančních institucí, obchodních partnerů, korporátní dluhopisy atd.

Která forma je ale výhodnější? Obvykle ta, která firmě umožní minimální náklady financování. Často platí, že cizí kapitál je určitým způsobem pro zadlužení levnější než ten vlastní. Rozhodují ale individuální podmínky a situace na trhu.

Čtěte: RECENZE – běžný účet opravdu zdarma?

Úvěry

  • provozní – pro překlenutí kratšího období (kontokorent, revolving)
  • investiční

Finanční zdroje pro začínající podniky

Získat finance pro rozjezd podnikání nebo startup je obvykle složitější. Nová firma, čerstvý podnikatel často není pro banku dostatečně důvěryhodný, také nemívá čím půjčku zajistit. Proto je častým způsobem využití různých státních dotací, podpůrných grantů atd.

foto / archiv LNR