Prodej nebo dražba spoluvlastnického podílu

Prodej nebo dražba spoluvlastnického podílu

„Viděl jsem na prodej úžasnou starší vilku se zahradou, jen za necelé dva miliony.“

„To mi hned ukaž! Taková cena, to by bylo štěstí!“

„Dívej, tady, patrový dům, zahrada, stání na tři auta…..to je až divné, že?“

„Co za tím bude? Aha, na prodej je spoluvlastnický podíl za tuto cenu. Tak to nic, to si nedovedu představit, že by to někdo koupil…..na co taky, zvlášť pokud tam někdo bydlí….“

 

Taky vám přijde prodej nebo dražba spoluvlastnického podílu jako nesmysl? Kupovat podíl v domě, kde část vlastní někdo jiný, někdo cizí, někdo, kdo tam třeba bydlí, nebo má s domem nějaké konkrétní plány? Možná se budete divit, kolik může mít taková nabídka zájemců! Na tento typ koupě se totiž zaměřuje řada spekulantů i investorů nebo lidí, kteří prostě vědí, jak se s tím dá naložit.

K čemu je dobré spoluvlastnický podíl koupit

Spoluvlastnictví řeší občanský zákoník. Zjednodušeně platí, že spoluvlastníky jsou osoby, kterým náleží společně vlastnické právo.

  • Každý z nich má právo k celé věci a vzhledem k celku jsou spoluvlastníci považování za jedinou osobu.
  • Samozřejmě, že právo k celé věci je omezeno stejným právem dalšího spoluvlastníka.
  • Dále platí, že každý spoluvlastník je vlastníkem svého podílu.

Pokud tedy získáte spolupodíl v dražbě nebo jej koupíte, patří vám, současně ale pokud jde o ideální podíl máte určité právo k celé věci. Konkrétně tedy podle velikosti podílu. Ten označuje míru účasti na právech a povinnostech, které z vlastnictví věci vyplývají.

Příklad pro představu – prodej nebo dražba spoluvlastnického podílu

Takže si teď představte, že vlastníte nemovitost, ve které třeba i bydlíte a určitý podíl, třeba jednu polovinu má někdo z rodiny. Ten někdo se ovšem najednou dostane do finančních potíží. Svůj podíl tak musí prodat, nebo hůře, je na něj vedena exekuce a podíl se vydraží. Samozřejmě můžete podíl odkoupit vy, ale může se stát, že na něj prostě nebudete mít peníze. Takže nastává situace, kdy půlku vaší nemovitosti bude vlastnit úplně cizí osoba. Nebo společnost.

Nedá se počítat s tím, že podíl koupí někdo, kdo prostě chce s vámi bydlet. Pravděpodobně ani vy nebudete mít o nového spolubydlícího zájem. Takže ve většině případů se pak jedná o cílené investice kupujícího. Předpokladem je, že zbývající podíl – tedy ten váš – od vás odkoupí a získá tak vlastnictví celé nemovitosti.

Může vás někdo donutit prodat, i když nechcete?

Ano. Situace. Nový majitel totiž třeba začne dělat nepříjemnosti. Pronajme kupříkladu svou část nemovitosti ne úplně ideálním nájemníkům. Možností je hodně. Nakonec budete ještě rádi odcházet.

Jak situaci řešit?

Řešení je ideálně vždy dohoda. Samozřejmě nemusíte mít takovou smůlu a někdo koupí nemovitost jako investici, kterou vám třeba po nějaké době prodá.

A proč se takový podíl vůbec prodává?

Spoluvlastnický podíl je právě trochu potíž. A tak bývá velmi často prodáván za mnohem nižší cenu, než by přicházelo v úvahu za běžných podmínek.

Jak se do té situace nedostat?

Nejlepší je bezpochyby této situaci úplně předejít. Tedy vyplatit dluh nebo zaplatit exekuci ještě před dražbou. Nebo do dražby či odkupu vstoupit a snažit se získat podíl pro sebe. Možností je už i zmíněné – že se s novým majitelem dohodnete na nějakém postupu, třeba že od něj za nějaký čas podíl odkoupíte, do té doby budete majetek spravovat nebo platit nájem apod.

Téma: Společné jmění manželů a exekuce – zákonné a smluvní vypořádání