Dokážete sami vyplnit a podat návrh na vklad nemovitosti? Ano!

Dokážete sami vyplnit a podat návrh na vklad nemovitosti? Ano!

Běžný návrh na vklad nemovitosti dokáže vyplnit v podstatě každý. Pokud prodáváte či kupujete nemovitost a vklad vyžaduje jen kupní smlouvu, není co řešit. Složitější případy je ovšem lépe řešit s odborníky. Například s právníky.

Základní informace vám sdělí i na katastrálním úřadě, ale opravdu jen ty nejzákladnější. Úředníci nemají moc prostor pomáhat s vyplňováním formulářů. Jak tedy na to?

Formulář je k dispozici fyzicky i online

Formulář „Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí“ si můžete vyzvednout na katastrálním úřadě, nebo jej stáhnout a vytisknout z internetu nebo jej celkem jednoduše vyplnit přímo na stránce: https://nv.cuzk.cz/Web/Uvod.aspx.

Elektronickou verzi si uložte

V posledním případě doporučuji návrh průběžně ukládat – rozepsaný návrh vám systém pošle do e-mailu, kde ho v případě potřeby můžete i později otevřít a upravit nebo znovu vytisknout. I když je tento odkaz chráněn heslem, přijde vám toto spolu s e-mailem, takže si jej nemusíte pamatovat. Platnost odkazu je celých 120 dní. Mnohokrát se mi vyplatilo, že jsem si takto návrh uložila a mohla se k němu kdykoli vrátit.

             Čtěte také: Řízení při podání návrhu na vklad

Vyplňte, co víte

Návrh na vklad vyplňte ve všech vám známých částech. Kde si nejste jistě, nevyplňujte. Aplikace na internetu vás možná nebude chtít přes některé kroky pustit, pokud nebudou vyplněny, ale „lze to obejít“.

Stejně tak je možné třeba dodatečně dopsat datum podpisu kupní smlouvy (platí poslední datum uvedené na smlouvě, nebo na ověření podpisu). Někdy je totiž třeba připravit návrh na vklad, když smlouva ještě není všemi stranami podepsaná.

Návrh na vklad podepisuje ideálně navrhovatel, stačí jeden podpis, neověřovaný.

Chcete poradit? Napište mi.

        Čtětě také: Jak na návrh na vklad do katastru nemovitostí