K čemu slouží charge karta

K čemu slouží charge karta

Nabízí vám vaše banka, úvěrová společnost nebo třeba zaměstnavatel charge kartu? A víte, o co se jedná?

Charge karta je méně známá varianta kreditní karty. Jak ale přesně funguje? Vlastně celkem jednoduše. Má samozřejmě své výhody a nevýhody. Co je to charge karta a jak se dá využít?

Charge karta vs. debetní karta

Charge karta je svým způsobem obdoba klasické kreditní karty. Jako kreditní karta je u nás často mylně označování debetní karta. Výraz debetní karta se skoro nepoužívá a když slyšíte někoho, že bude platit kreditní kartou, téměř v 80 % případů má na mysli kartu debetní. Debetní karta je karta, kterou vám vydá vaše banka a díky které čerpáte své finanční prostředky z vlastního účtu.


Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?


Kreditní karta

Kreditní karta pak umožňuje čerpat finanční prostředky z kreditu banky, tedy přesněji řečeno z úvěru, který máte s bankou sjednaný. Využíváním kreditní banky (placením nebo vybíráním hotovosti z bankomatu) čerpáte úvěr – půjčku, kterou jste následně povinni splatit. Takový úvěr je úročen nebo za určitých podmínek je od úroku osvobozen (bezúročná lhůta – když vyčerpané peníze splatíte například před koncem měsíce, nebo do jiné předem dané lhůty). Nabídky bank jsou ovšem aktuálně velmi rozmanité a více se přizpůsobují potřebám klientů.

Charge karta

Charge karta pak funguje obdobně. Využité finance jsou na konci měsíce sečteny a banka posílá výpis a lhůtu, do které je nutné tyto peníze najednou vrátit. Pokud termín nestihnete, částka se zvyšuje o „pokutu“ – sankční poplatek. Úrok se neplatí.

Jak lze charge kartu využít?

Jako klasický způsob využití charge karet je čerpání peněz firmy na pracovních cestách – zaměstnanec nemusí platit svými financemi a pouze si pak účty proplatí / proúčtuje.  Využívají se také palivové charge karty, které jsou určené k placení pohonných hmot nebo třeba mýta.

Nevýhody

  • vyčerpanou částku nelze splácet postupně, ale najednou
  • karta do určitého obratu není zdarma – může mít vyšší roční náklady oproti kreditním kartám

RECENZE: Běžný účet zdarma

foto / archiv LNR


Napište nám...