K čemu slouží charge karta

K čemu slouží charge karta

Nabízí vám vaše banka, úvěrová společnost nebo třeba zaměstnavatel charge kartu? Charge karta je méně známá varianta kreditní karty. Jak ale přesně funguje? Celkem jednoduše. Má samozřejmě své výhody a nevýhody. Co je to vlastně charge karta a jak se dá využít?

foto / pixabay.com

Charge karta vs. debetní karta

Charge karta je svým způsobem obdoba klasické kreditní karty. Jako kreditní karta je u nás často mylně označování debetní karta. Výraz debetní karta se skoro nepoužívá a když slyšíte někoho, že bude platit kreditní kartou, téměř v 80 % případů má na mysli kartu debetní. Debetní karta je karta, kterou vám vydá vaše banka a díky které čerpáte své finanční prostředky z vlastního účtu.


Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?


Kreditní karta

Kreditní karta pak umožňuje čerpat finanční prostředky z kreditu banky, tedy přesněji řečeno z úvěru, který máte s bankou sjednaný. Využíváním kreditní banky (placením nebo vybíráním hotovosti z bankomatu) čerpáte úvěr – půjčku, kterou jste následně povinni splatit. Takový úvěr je úročen nebo za určitých podmínek je od úroku osvobozen (bezúročná lhůta – když vyčerpané peníze splatíte například před koncem měsíce, nebo do jiné předem dané lhůty). Nabídky bank jsou ovšem aktuálně velmi rozmanité a více se přizpůsobují potřebám klientů.

Charge karta

Charge karta pak funguje obdobně. Využité finance jsou na konci měsíce sečteny a banka posílá výpis a lhůtu, do které je nutné tyto peníze najednou vrátit. Pokud termín nestihnete, částka se zvyšuje o „pokutu“ – sankční poplatek. Úrok se neplatí.

Jak lze charge kartu využít?

Jako klasický způsob využití charge karet je čerpání peněz firmy na pracovních cestách – zaměstnanec nemusí platit svými financemi a pouze si pak účty proplatí / proúčtuje.  Využívají se také palivové charge karty, které jsou určené k placení pohonných hmot nebo třeba mýta.

Nevýhody

  • vyčerpanou částku nelze splácet postupně, ale najednou
  • karta do určitého obratu není zdarma – může mít vyšší roční náklady oproti kreditním kartám

RECENZE: Běžný účet zdarma