Prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Hypotéka je pro řadu lidí jedinou cestou, jak zafinancovat například byt, dům nebo jinou nemovitost, případně rekonstrukci či nákup něčeho jiného. Hypotéka je pak zátěží, která vázne na nemovitosti. Ta je tak zárukou, že v případě neplacení splátek může sloužit k vyplacení dluhu. Máte nemovitost, která nese zátěž hypotéky? A nevíte, jestli je možné takovou nemovitost prodat? Jak vypadá prodej nemovitosti zatížené hypotékou.

Je možné nemovitost s hypotékou prodat?

Hypotéka je většinou závazek, který není krátkodobý. Běžně její splácení pokryje i větší část dospělého (produktivního) života. Samozřejmě záleží na finanční situaci a konkrétních podmínkách. Pokud máte nemovitost, kterou plánujete prodat a vázne na ní hypotéka, máte několik možností, jak situaci řešit. Takže ano, i nemovitost s hypotékou je možné prodat.

Hypotéka na nemovitosti

Hypotéka je zástavní právo, které omezuje vlastníka v nakládání s nemovitostí. Je pak vázáno k tomu, kdo vám peníze půjčí, nejčastěji tedy na banku. Banka vám nemovitost uvolní ve chvíli, kdy je celý hypoteční úvěr zaplacen A to může trvat i řadu let.

TIP na článek: Návrh na vklad do katastru nemovitostí – jak na něj?

Jak na prodej nemovitosti zatížené hypotékou

  • Splacení nemovitosti – nejjednodušší, ale samozřejmě ne nejrychlejší cestou (pokud nemáte volné finanční prostředky) je splacení celé dlužné částky. Takže buď formou doplacení splátek, doplacení celé zbývající částky volnými prostředky nebo vyřešením situace jiným úvěrem. Je třeba se ale na podmínky předčasného splacení u své banky informovat. Některé banky totiž předčasné splacení sankcionují.
  • Prodej nemovitosti i se stávající hypotékou – v takovém případě je třeba součinnost kupujícího a samozřejmě i vaší banky. Variantně je možné zbývající část úvěru odečíst od kupní ceny.
  • Refinancování hypotéky – další možností je refinancování. V některých případech je i výhodnější nebo snadnější, když banka poskytne kupujícímu novou hypotéku na vyřešení celé koupě.
  • Kupující si zajistí vlastní hypotéku u jiné banky – v takové chvíli do celého prodeje vstupuje další subjekt, takže se celá věc trochu komplikuje. Ale pořád je běžně řešitelná. Kupující spolupracuje s prodávajícím. Prodávající navštíví svou banku a vyžádá si souhlas s prodejem a k tomu i informace o výši zbývající nedoplacené částky.

Napište nám...