Zlato jako investice. Jak a proč do něj investovat?

Zlato jako investice. Jak a proč do něj investovat?

Zlatou rybku asi nechytíte, zlato si však můžete koupit sami. V podobě slitků, mincí anebo přes burzu. Nesplní vám tři přání, zato se skvěle hodí jako investice. Hlavně v době inflace.

Zlato je omezená komodita, která si po staletí uchovává svou hodnotu. V době ekonomické krize se investice do zlata využívá jako velmi účinné protiinflační opatření.

Klesá trh, zlato stoupá

Podle historických dat zlato nikdy neztratilo svou hodnotu, a to ani v době ekonomických krizí. Považovalo se za stabilní investici. Minulost ukázala, že když trh padal — hodnota zlata naopak stoupala.

Investici do zlata využijete hlavně v případě, že chcete svoje peníze v nelehkých dobách ochránit.

Kde koupit investiční zlato?

Investiční zlato lze koupit několika způsoby:

  • Na burze,
  • slitky,
  • mince.

Ať už budete kupovat mince nebo cihličky, investice do zlata má jednu velkou výhodu — k investování vám postačí stokoruny. Může tak investovat téměř každý.

Cihličky i mince můžete koupit ve specializovaných obchodech i na internetu. Pokud nechcete mít zlato fyzicky u sebe, lze do něj investovat virtuálně, a to na burze. Během pár kliků tak získáte pomyslnou hromádku zlata.

Vyplatí se investice do zlata?

Ano i ne. Záleží, co od této investice očekáváte. Je dobré si toto ujasnit ještě před prvním nákupem zlaté cihličky. Velkou výhodou zlata je, že je vysoce likvidní. Znamená to, že ho v případě potřeby velmi jednoduše a v krátkém čase prodáte. Historicky má velmi dobrý trend a vstupní náklady pro investování jsou téměř nulové.

Nevýhodou můžou být případné náklady spojené s uchováváním zlata v úschovně. Od investice do zlata navíc nelze čekat vysoký výnos. Slouží spíše jako ochrana v době vysoké inflace. Pokud od investice čekáte vysoký výnos, doporučujeme zvolit jiný typ investice. Třeba akcie nebo podílové fondy.

Nejste si jisti, zda je zlato investicí právě pro vás? Ověřte si svou investici do zlata v online kalkulačce.