Uspořádejte si efektivně čas i práci – time management

Uspořádejte si efektivně čas i práci – time management

Proč je někdy složité uspořádat si svůj osobní a pracovní čas? Proč je pánem vašeho času jen chaos? Organizace a řízení času je bohužel někdy nezbytná. Zvlášť když jste pod tlakem termínů a úkolů. Je to ale opravdu o řízení času? Ten je přece konstantní – neměli byste spíš lépe řídit sebe? Rozvrhnout si práci i soukromé věci tak, abyste se jim mohli pohodlně věnovat?

I to je management – time management

Time management – neboli řízení času. Nejde tak docela jenom o řízení času, ale o uvědomění si priorit a určení cílů, které je třeba v určitém časovém úseku splnit. Time managment je přístup, který můžete využít:

  • v práci,
  • na home office,
  • i jednoduše na jakémkoli podnikatelském, pracovním nebo nepracovním projektu, kterým se právě zabýváte nebo zabývat chcete.

Čtěte: Práce z domova – jak pracovat efektivně?

Čtěte: Jak zlepšit efektivitu vlastní práce?

Čím začít – odhadněte co je a co není priorita

Někdy je to snadné a zřejmé – někdy méně. Pokud jde o pracovní záležitosti, tak vám hodnotový žebříček moc nepomůže. Spíš by vás měly ovlivňovat termíny a vazba na další činnosti (jako jednotlivce nebo třeba v týmu). Prostě stanovit si, do kdy je třeba co udělat a stihnout. A co ještě počká, co už ne. Podle toho naplánovat práci a plánu se pevně držet.

Týká se to však i nevyřízených telefonátů, e-mailů a podobně. Vše donekonečna odkládat rozhodně nejde. Práce se pak mimo jiné kupí a že nestíháte nebo nezvládáte, se může projevit negativně nejen na výkonnosti, psychice (výčitky nebo pocit selhání), ale třeba i na výplatní pásce.

Využijte čas, kdy jste nejvíc aktivní

Každý má svou výkonnost nastavenou jinak, někdo je ranní ptáče a většinu zápřahu efektivně zvládá během dopoledne. Někdo je zas noční pták, a proto mu vyhovuje pracovní rozvržení dne úplně jiné. Nelámejte to přes koleno a řiďte čas podle své osoby.

Všimli jste si, že často odkládáte důležité věci na poslední chvíli?

Pokud je to vaše pravidlo a práci pak vždy stihnete, nemusí to být hned chyba. Prostě patříte mezi ty, kterým vyhovuje práce pod tlakem, a právě tak dosahují nejlepších výsledků. Rizikem je samozřejmě, že úkol nesplníte, protože vám jej naruší jiné činnosti, že bude náročnější, než jste předpokládali a samozřejmě, že na vás bude působit stres.

Co pomáhá – efektivní time management

  • Určení si cílů (ideálně je rozdělit na hlavní a vedlejší),
  • vytváření myšlenkových map,
  • denní i dlouhodobější plány (využívejte diáře),
  • organizace práce i pracovního prostředí,
  • přemýšlení nad úkoly,
  • příprava na projekty, schůzky i na běžný pracovní den.

foto / archiv LNR