Jak funguje hotspot?

Jak funguje hotspot?

Hodně cestujete, pracujete na homeoffice nebo třeba jen cestou do práce (například ve vlaku) potřebujete stabilní připojení bezpečného internetu pro svůj notebook? Díky výbavy většiny chytrých telefonů si můžete takový internet zajistit. Jedná se o hotspot. Pokud máte ve svém telefonu dostatek dat, můžete jej díky této funkci propojit s dalším zařízením a internet tak používat na něm. Jak funguje hotspot?

Připojení přes hotspot

Prakticky každý smartphone je vybaven hotspotem Wi-Fi. Hotspot je tedy sdílené datové připojení. Dostanete se k němu přes mobilní data – umožnit připojení ostatním. Podobně lze připojit na data i přes tethering.

Kdy využít hotspot

Ideální je tedy mimo zabezpečenou firemní síť nebo nezabezpečené free Wi-Fi. Na cestách, na dovolené, na home office, v čekárně, v MHD, na hotelu apod.

Co je potřeba pro hotspot

Teoreticky nic zvláštního. Většina zařízení Android i iOS mají hotspot zabudován a jeho používání je vlastně součástí vašeho měsíčního tarifu. Lépe funguje na 5G, ale rozjedete jej i na 3G síti. Jediným možným omezením je to, že používání hootspotu má vliv na větší spotřebu energie baterie mobilu, je vhodné mít s sebou raději kabel a „šťávu“ doplňovat.

Hotspot

Je to směs softwaru, hardwaru a back-endových síťových datových služeb, které spolupracují na přeměně vašeho telefonu na ekvivalent širokopásmového modemu a routeru. Jinými slovy, může vytvořit síť Wi-Fi pro distribuci webového připojení do okolních zařízení (zdroj: computerworld.com).

Jak funguje hotspot?

Pokud je váš telefon připojen k mobilní datové síti, převádí datový tok na Wi-Fi, kterou je možné sdílet s ostatními nebo s vlastními dalšími zařízeními. Tedy klasicky bezdrátově. Současně ale můžete pracovat na mobilu dál bez omezení.

Free Wi-Fi

Oproti volně přístupným wifi sítím je vlastní hotspot ze svého mobilu poměrně dost bezpečný. Volně přístupné wifi sítě v restauracích a kavárnách mohou přitahovat nežádoucí pozornost hackerů. Lze totiž celkem snadno sledovat veškerou internetovou komunikaci za vašeho zařízení.

foto / archiv LNR