Jak šetřit peníze a vytvořit si úspory

Jak šetřit peníze a vytvořit si úspory

Chtěli byste si vytvořit finanční rezervu nebo našetřit na koupi nějakého produktu či služby s vyšší pořizovací cenou? Dlouhodobé spoření peněz samozřejmě vyžaduje disciplínu a promyšlený systém. V následujícím článku vám přineseme několik tipů, které vás mohou ke kýženému výsledku přiblížit.

Spočítejte si své příjmy a výdaje

Prvním krokem by pro vás mělo být zjištění dostatku informací o vaší současné rozpočtové situaci. Abyste mohli začít systematicky spořit, měli byste mít detailní představu o svých finančních příjmech a výdajích. Pro základní orientaci vám postačí jednoduché vypsaní všech pravidelných výdajových položek a jejich porovnání s vašimi příjmy. Díky tomuto přehledu získáte informace o tom, kolik peněz si můžete měsíčně odkládat do svých úspor.

Identifikujte zbytečně vysoké položky

Kromě svých možností byste měli během práce se svým rozpočtem zjistit také to, do jaké míry ho afektují jednotlivé výdajové položky. Zapřemýšlejte nad tím, zda je investice do jednotlivých oblastí odpovídající.  A pokud vydáváte na některou z nich nepřiměřené množství peněz, zkuste postupovat více kontrolovaně a výdaje dlouhodobě snižovat.

Začněte spořit a zvolte variantu s výhodným úročením

A nyní se už přesuneme k nejdůležitější části celého procesu, kterou je samotné spoření. Doba ukládání peněz pod polštář je totiž již dávno za námi, a pokud s pravidelně spořenými částkami nebudete nakládat chytře, může dojít k jejich významnému znehodnocení.

Spořících variant pak máte celou řadu. Nejběžnějším produktem jsou tak zvané spořicí účty, které nenabízí příliš lákavé úroky, ale umožňují s penězi okamžitou manipulaci bez nutnosti zbytečné byrokracie. O krok dále jsou stavební spoření, která vyžadují delší časový závazek, ale získáte u nich vyšší úroky a nárok na státní podporu.

Mezi rizikovější a méně konvenční investice pak můžeme zařadit například nákup akcií, dluhopisů nebo investice do kryptoměn. V každém případě však vezměte v potaz, že investice v těchto podobách přinášejí vždy značnou míru rizika a pokud nedisponujete dostatečnou znalostí všech potřebných okolností, měli byste se raději poradit s odborníkem.

 

Autorem článku je Adam Novák. Adam je nadšeným fanouškem technologií a sportu. Studuje žurnalistiku na vysoké škole a působí jako redaktor na recenzních portálech Arecenze.cz a Recenzetesty.cz.