Luxusní a nadupaný notebook za zlomek ceny? Jde to!

Luxusní a nadupaný notebook za zlomek ceny? Jde to!

Určitě to taky znáte. Zásadně se něco pokazí, když se vám to nejméně hodí. Máte úkolů nad hlavu a nejednou přestane fungovat notebook. Jasně, že má svůj věk, jasně, že už jste jej ani neodpojovali od sítě, jasně, že si své odsloužil…ale přece ještě chvilku mohl fungovat. Alespoň než doděláte práci…než koupíte nový! Ano, to je často velký problém.

Co pak ale chtít od nového počítače, aby splňoval všechny potřebné požadavky a zároveň nestál pět výplat?

Dobrý notebook by měl mít dobrý procesor

Tedy AMD nebo INTEL. Uděláte s některým z nich chybu? Ne. Takže se nebojte ani jednoho modelu. Pravděpodobněji běžněji se setkáte s INTELem. Pro výběr platí: čím větší číslo, tím lepší, zaměřte se proto například na procesory Intel Core iX (3,5,7,) s dodatkem U nebo Q na konci.

Operační paměť

Minimum pro správnou funkci PC, pro možnost přehrávat filmy, zahrát si třeba i nějakou dobrou hru, pro fungování programů, je 8 GB. Pokud máte nižší, není třeba úplně zoufat. Totiž – operační paměť je možné v notebooku navýšit. To u procesoru ani u grafické karty nejde.

Grafická paměť pro náročnější využití

Nadupaná grafárna je nutná třeba pro hry, pro erudované programy (například pro architekty). Měla by mít vlastní paměť, ideálně samostatnou, dedikovanou. Ta je oproti integrované schopná zvládnout výrazně náročnější úkoly – pracovní i herní. Minimum jsou asi 2 GB.

Většinou rozhoduje cena

To jo pravda a zároveň trochu potíž. Relativně průměrný počítač koupíte třeba kolem 20 tisíc. Když po něm ale budete chtít nějaké nadstandardy, lepší modelovací program, prostě něco, za co se nebudete stydět a zároveň co odvede hodně práce, tak se dostáváte na částku několikanásobně vyšší. A když takovým počítačem potřebujete vybavit sebe, nebo i širší firemní zázemí, to už je pěkný výdaj.

Takže toto v tuto chvíli hodně lidí řeší kompromisy. Prostě oželí kvalitu kvůli ceně.

A teď taková zajímavost

Řada lidí nedosáhne ani na nějaké luxusnější auto, přesto jsou luxusních aut ulice plné. Předváděcí akce, koupě na leasing a následný prodej, to vše dělá z těchto aut o něco dostupnější záležitost. Jediné, s čím se musíte smířit, a to opravdu nebolí je, že nejste prvním majitelem. Auta jsou v perfektním stavu, v záruce, mají najeto minimum km a jsou mnohem levnější než úplně nové tovární typy. Proč to tak nejde i s notebooky?

I notebook lze koupit v luxusním provedení za málo peněz

Jenže ono to jde. I notebooky a PC se běžně prodávají po prvním majiteli, a to díky tomu, že se repasují. Navíc jsou tyto modely hodně žádané a často se na ně i čeká.

Repas provádí odborníci a znamená úplné očištění zařízení nejen od dat, ale i od stop po dřívějším majiteli. Notebooky jsou hygienicky vyčištěné, jsou opraveny drobné vnější chyby (klávesnice a podobně). Notebook dostane nové součástky za ty opotřebené. Všechno drahé a kvalitní vnitřní vybavení zůstává původní. Počítač navíc dostane 12 nebo i 24 měsíců záruční lhůtu a nový majitel se může těšit z vysoké kvality klidně i s úsporou třeba 60 %.

Repas se provádí na obvykle kancelářských počítačích, které firma koupila na leasing, a ještě dávno před vypršením jejich životnosti na leasing využila nové modely.