Podpořte svou šanci získat vysněnou práci a napište zaměstnavateli motivační dopis. Zajistěte si tak skvělou výchozí pozici mezi ostatními uchazeči. Nechte se inspirovat a naučte se, jak si několika slovy zabezpečit skvělou budoucnost.
Proč nestačí jen životopis
Motivační dopis by měl být přílohou životopisu, který obsahuje jen strohá fakta. Motivační dopis by měl podrobněji rozvíjet tyto informace a osobnější formou vás představit budoucímu zaměstnavateli. Základní zásadou je však nepsat román, ale v několika základních bodech vzbudit zájem protistrany. Musí vám tedy stačit maximálně jedna strana formátu A4.
1. bod – správné oslovení
Motivační dopis je stále jen formální listinou, proto nutně vyžaduje formální oslovení. Pokud znáte jméno personalisty nebo osoby, která zadávala inzerát, na který reagujete, pak můžete oslovovat přímo. Ale i bez znalosti jména je nutné zachovat určitou úroveň a využít formálního „Vážení“, popřípadě podobně vhodného „Dobrý den“ a podobně.
2. bod – důvod dopisu
Vždy pište, proč dopis posíláte. To znamená, že reagujete na nějaký inzerát, nebo že byste se chtěl ucházet o nějakou pozici i bez výběrového řízení. Formulujte konkrétní pracovní místo a nikdy nepiště o několika zároveň (i když je zaměstnavatel nabízí) v jednom dopise. Je vhodné uvést, i odkud jste se o volném místě popřípadě přímo o zaměstnavateli dozvěděli.
3. bod – prodejte své přednosti
Na tomto místě uplatníte vědomosti, které byste měli o zaměstnavateli předem mít. Kromě základních informací, které jsou důvodem, proč se k němu hlásíte, se budou hodit i znalosti o tom,
jaké postavení má na trhu, jaké jsou jeho hodnoty, charakteristika a podobně. Je správné ladit tón dopisu do způsobu vyjadřování tohoto zaměstnavatele navenek. S tím obvykle pomůže několik minut strávených brouzdáním po internetu. Obětujte tento čas, vyplatí se to.
Vyzdvihněte své schopnosti, svou podnikavost, profesní předpoklady, ale i loajalitu, zkušenosti a dosažené znalosti, které se týkají poptávaného místa a které v očích zaměstnavatele budou mít přínos pro jeho společnost.
4. bod – oceňte pozitivně nabízenou pozici
Naznačte, jak nabízená pozice pro vás důležitá, že o ni máte skutečný zájem. Pokuste se být originální a zároveň nevtíraví. Nevymýšlejte zdlouhavá souvětí, stručnost bývá často větším přínosem.
5. bod – chytrý závěr
Zde byste měli uzavírat dopis a pokusit se vyvolat u druhé stranu potřebu vám odpovědět. O odpověď si případně můžete přímo napsat, popřípadě sdělit své přání být pozván na osobní pohovor, kde byste své přednosti rádi dokázali.
Dopis ukončujte formálním „S pozdravem“ aktuálním datem a vypsáním celého svého jména. Pokud budete motivační dopis i tisknout, podepište jej a dbejte na to, aby byl vytištěn na stejném druhu papíru jako životopis. Bude tak lépe vyjadřovat, že je jeho součástí.
Motivační dopis bez chyb
Nepodceňujte přípravu a při psaní motivačního dopisu buďte pečliví. Vyvarujte se gramatických chyb, raději si celý text několikrát přečtěte. Nepoužívejte jeden dopis pro různé zaměstnavatele, i když se hlásíte na obdobné pozice. Buďte vždy originální, slušní a pozitivně naladění!
Čtěte: Stravenkový paušál jako volitelná novinka
Čtěte: Jak si přivydělet z domova?
Pracovní pohovor – co odpovědět na otázku: proč jste odešli ze své poslední práce?