Živnostenské oprávnění pro firmu – jak na to?

Živnostenské oprávnění pro firmu – jak na to?

I pro svou firmu potřebujete živnostenské oprávnění. Pozor, nikoli živnostenský list. Tento pojem byl novelou zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání nahrazen „živnostenským oprávněním.“ I když už podnikáte jako OSVČ pro firmu potřebujete živnostenské oprávnění pro právnickou osobu. Nejedná se tedy o stejný dokument.

OSVČ má živnostenské oprávnění vydané pro fyzickou osobu, takže pokud si chcete založit firmu, musíte mít živnostenské oprávnění pro osobu právnickou. Jak na to?

Živnost pro společnost

Předně je důležité mít živnostenské oprávnění pro společnost zajištěné ještě před návrhem na zápis nové společnosti do obchodního rejstříku. Tato povinnost leží na statutárním orgánu (jednatel u s.r.o., předseda správní rady nebo představenstva u a.s.).

Formulář JEDNOTNÝ REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ PRO PRÁVNICKOU OSOBU zde.

Co potřebujete:

  • doklad o založení společnosti
  • oprávnění pro užívání sídla společnosti
  • u vázané, řemeslné nebo koncesované živnosti ještě doklady, které prokazují splnění podmínek živnosti, které stanovuje zákon
  • vyplněný formulář podaný na živnostenský úřad (jakýkoli), poslaný datovou schránkou nebo přes Czech POINT
  • poplatek 1 000 Kč

Výpis o živnosti bude do 5 dní od podání živnosti. Nyní je možné zapsat firmu do obchodního rejstříku. Máte na to 90 dní. Pokud nestihnete, oprávnění propadne.

TIP NA ČLÁNEK: Nové obory činnosti volné živnosti a co znamenají

TIP NA ČLÁNEK: Skutečný majitel právnické osoby – vše, co potřebujete vědět