mzda v hotovosti nebo na účet

Má zaměstnanec povinnost sdělit zaměstnavateli číslo účtu, i když chce mzdu dostávat v hotovosti? Opravdu může zaměstnavatel nutit zaměstnance k založení účtu k výplatě mzdy? Co na to říká zákon? Mzda v hotovosti nebo na účet?

Zákoník práce fandí mzdě v hotovosti

Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) se kupodivu přiklání k dřívějšímu způsobu výplaty. Tedy jak bylo obvyklejší, že zaměstnance dostával peníze na pracovišti v hotovosti. Konkrétně tedy:

  • § 142 (odst. 3) Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak.

Ve chvíli, kdy se zaměstnanec nemůže dostavit, odesílá se mu výplata v pravidelném termínu výplaty, když nemá účet, tak poštovní poukázkou.

TIP NA ČLÁNEK: Aby pozůstalost neskončila na smetišti – jaké jsou časté úkryty peněz v domácnosti?

Mzda na účet jen po dohodě

Samozřejmě je zde tedy možnost dohody. Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou, pak je výplata mzdy prováděná jinak. Tedy vždy jen po dohodě.

Pro zaměstnavatele (a také většinou i pro zaměstnance) je ovšem výplata na účet jednodušší. Je to méně pracné, s eliminací chyb, nehrozí, že peníze někdo odcizí a podobně.

Zaměstnavatel se může se zaměstnancem domluvit na bezhotovostní výplatě, nelze k ní však zaměstnance nutit.

Na účet zaměstnanec dostane čistou mzdu po všech zákonných srážkách (sociálních, daňových, zdravotních, mimo to i exekučních a podobně).


Mzda a plat – základní rozdíl

Exekuce na minimální mzdu?