Povinné ručení – jak snadno sjednat a ještě na něm ušetřit?

Povinné ručení – jak snadno sjednat a ještě na něm ušetřit?

Každý majitel nebo provozovatel osobního nebo nákladního vozu ví, že musí mít sjednané povinné ručení. Je to dáno zákonem. Ručení je tím pádem nezbytnou podmínkou k provozování vozidla na veřejných komunikacích. Povinné ručení sjednáte s pojišťovnou a hradíte je v měsíčním, čtvrtletním, půlročním nebo ročním placení pojistného. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými pojistkami a jak za povinné ručení ušetřit?

Co je to povinné ručení

Povinné ručení je vlastně pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a upravuje ho zákon č. 168/1999 Sb. Toto pojištění se tak vztahuje na všechna vozidla, která jsou v provozu – jsou v registru silničních vozidel a mají svou značku.

Pojištění kryje škody, které vzniknou při nehodě, kterou zaviníte vy. Kryje to škody poškozených, ale ne ty vaše. Smyslem je zajistit odškodnění pro další účastníky nehody. Poškozený se tak nemusí bát, že nedostane odškodnění a vy máte i pro sebe určitou záruku, že dokážete za své pochybení „zaplatit“ a nepůjde to přímo z vaší peněženky.

Povinné limity pojistky

Zákon udává minimální limit sjednání na 35 milionů korun. I když tato částka vypadá závratně, tak v případě způsobené škody na více vozidlech, jiném majetku nebo snad i zdraví druhých osob, se už nemusí jevit jako dostačující. Limit plnění by proto měl být jedním z faktorů, který zohlednit při uzavírání pojistky.

Čtěte: Elektronické dálniční známky – novinka pro rok 2021

Jak uzavřít povinné ručení

Pojištění si můžete sjednat u pojišťoven, které tento druh nabízí, a to buď osobně, nebo třeba elektronicky. Jak ale ušetřit? Tím, že porovnáte větší množství pojistek (na konkrétní vaše vozidlo) a zjistíte si, v čem jsou výhodnější. Jak to udělat jednoduše? Internet nabízí celou řadu online srovnávačů (třeba klasické pojisteni.cz), které vám umožní výběr a dokonce i sjednání pojistky bez toho, že byste museli někam chodit. Takže třeba klidně z domu.

TIP NA ČLÁNEK: Tabulka pokut k bodovému systému

Jak to funguje?

Snadno. Jednoduchý formulář – vyplníte základní údaje o vozidle (bude vám stačit malý technický průkaz) a v dalším kroku už porovnáváte nabídky. V podstatě do minuty. Vidíte ceny, limity, bonusy. Vše. Pokud si pojistku vyberete, můžete ji hned uzavřít. Zelenou kartu (nyní je již bílá) vám obratem pošlou da e-mailu (a potom i poštou).


PŘEJÍT NA POJIŠTĚNÍ


Jak ušetřit za povinné ručení v dalších letech?

I když si myslíte, že zůstat navždy u jedné pojišťovny je výhodnější, nemusí to tak být. Při každém výroční uzavření smlouvy (typicky každý rok) vám od pojišťovny s předstihem přijde upozornění na blížící se konec pojistného období, možnost jeho automatického prodloužení, ale také jednoduchého vypovězení. A to například pro navýšení ceny oproti loňskému roku. Cenu obvykle ovlivňují zvyšující se poplatky.

Toto je tedy vhodná příležitost, jak pojistky znovu porovnat a zjistit, zda někdo nenabízí nějakou výhodnější. Pokud ano, vypovíte současnou pojistku (třeba ke dni výročí) a navážete novou. Nezapomeňte, že svůj vůz nemůžete mít nepojištěný ani jeden den!

TIP NA ČLÁNEK: Auto pro podnikání a silniční daň