Zvládnete provozovat e-shop při zaměstnání?

Zvládnete provozovat e-shop při zaměstnání?

Přemýšlíte nad touto otázkou a obavy z neúspěchu vás odrazují? Přitom právě možnost běžně pracovat a věnovat se další činnosti ve volném čase je spíše výhoda (jistota výdělku). Ale vše je třeba promyslet a na nic nenajdete jednoznačnou odpověď. E-shop při zaměstnání.

Jak kombinovat běžné zaměstnání a podnikání?

Předně – záleží na tom, v jakém oboru pracujete a kolik mu věnujete času (plný nebo částečný úvazek, směny atd.). A také – záleží na tom, jaký e-shop hodláte provozovat. Jestli chcete prodávat velké objemy produktů nebo chcete nabízet jen několik jednotek či desítek stálého sortimentu.

Jaký způsob založení e-shopu vybrat

Založit si e-shop je možné několika formami.

  • Pokud nejste v tomto oboru kovaní a pokud chcete mít vše od začátku správně nastavené, navíc předpokládáte velké množství nebo variant zboží, pak se často vyplatí obrátit se na odborníky a celý e-shop si nechat připravit. Je to dražší varianta, ale v podstatě vždy se vyplatí.
  • Pokud jste alespoň trochu technický tip a troufnete si obsloužit celou správu obchodu a administrace sami, pak si můžete i svůj e-shop sami nastavit. Na trhu existuje celkem široká nabídka poskytovatelů hostingu, často s předpřipravenou kostrou e-shopu, která vám usnadní začátky i právní stránku věci (povinnost zveřejňovat určité informace, obchodní podmínky, GDPR, cookies, reklamační řád, informace o zboží a podobně).

Téma 2023Jaké jsou největší změny ve spotřebitelském právu?

Když jste na to sami

Důležité je si uvědomit, že pokud jste na celý e-shop sami, tak se mu musíte opravdu věnovat. Od zadávání dat o zboží, nastavení cenového hladiny, hlídání skladu, řešení objednávek, komunikace se zákazníky, balení a odesílání zboží, řešení dopravy i případné reklamace. A nezapomeňte taky na správnou propagaci! Není toho málo.

E-shop při zaměstnání – fungovat to může

Hlavně tedy začátek bude složitější, ale třeba i u e-shopu provozovaného tzv. na vedlejšák, si lze dobře přivydělat a věnovat se mu třeba hodinku dvě denně. Dobré je být ale aspoň trochu k dispozici zákazníkům. No vlastně ne, zákazníci jsou alfa a omega a bez nich to prostě fungovat nebude. Je třeba s nimi komunikovat, věnovat jim péči, pozornost a čas.

Dobrou cestou jsou pak nejrůznější sociální sítě, newslettery, slevové akce, možnosti využívání různých speciálních akcí a slev a podobně. Vůbec ničemu nebude vadit, když se budete trochu inspirovat i u vaší konkurence.

I pokud jste zaměstnaní, můžete být současně OSVČ.

OSVČ – základní informace

ZPŮSOB PODNIKÁNÍfyzická osoba
ZALOŽENÍJednotný registrační formulář na živnostenském úřadě nebo Czech POINTu
RUČENÍcelým svým majetkem
ZÁKLADNÍ KAPITÁLnení třeba
SÍDLOne
BUDOVÁNÍ ZNAČKYano
DANĚdaň z příjmů, výdajové paušály, odvody na sociální a zdravotní pojištění, solidární daň
DELEGACE POVINNOSTÍne
POČET SPOLEČNÍKŮmůže podnikat sám
VYSTUPOVÁNÍ VLASTNÍM JMÉNEMano
OPTIMALIZACE DANÍnízká
CHCETE PODNIKAT SÁM NEBO VE VÍCE LIDECHsám
DATOVÁ SCHRÁNKAnení třeba
POVINNOST ZVEŘEJŇOVAT ÚČETNÍ UZÁVĚRKUnemá
VEDENÍ ÚČETNICTVÍmůže využít výdajový paušál

Co bych mohla dělat, když mi nejde internet

Spotřebitelské spory a e-shopy

Cenotvorba na e-shopu je tak trochu alchymie

foto / archiv LNR


Napište nám...